1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

29 ekimde ne oldu?-cumhuriyetimiz kutlu olsun

'Define Videoları-Haberler' forumunda suna tarafından 28 Ekim 2018 tarihinde açılan konu

 1. suna

  suna Well-Known Member Super moderator

  Bugün Cumhuriyetimiz 95. yaşını kutluyor. Birçok kişi Cumhuriyeti niçin 29 Ekim'de ilan edildiğini merak etmiştir. Bu sorunun cevabını Mustafa Kemal Atatürk, Fahrettin Altay Paşa ile geçen bir konuşmasında şöyle veriyor.

  29 ekim'de türkiye cumhuriyeti'nin yeni yaşını kutlamaya hazırlanıyoruz. Her türk için en önemli günlerden olan 29 ekim 1923'te ne oldu? Cumhuriyetin ilan edildiği gün neler yaşandı? Cumhuriyetin kaçıncı yılı? Detaylar haberimizde yer aldı. 29 ekim cumhuriyet bayramı, türkiye büyük millet meclisi'nin 29 ekim 1923 tarihinde cumhuriyet yönetimini ilan etmesini kutlayan milli bir gündür. Cumhuriyet bayramı'nın kutlandığı türkiye ve kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nde 28 ekim öğleden sonra ve 29 ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatil yapılır. 29 ekim günlerinde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşamları da geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.
  Ekran Alıntısı.PNG
  Türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu mustafa kemal atatürk, cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl nutku'nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirdi. Mustafa kemal paşa 19 mayıs 1919'da osmanlı hükümeti tarafından, bölgede düzeni sağlaması için devletinin bir gemisi ile samsun'a gönderilmiştir. Ülkenin çoğu ilinde kongreler düzenlemiş ve "Tek bir egemenlik var, o da milli egemenliktir. Milletin egemenliğini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır." ilkesiyle, yurdun her tarafından gelen ulus temsilcilerini 23 nisan 1920 günü ankara'da büyük millet meclisi'nde toplamıştır. Meclis mustafa kemal paşa'yı 'meclis başkanı' seçmiştir. Mustafa kemal paşa'nın önderliğinde büyük millet meclisi, türk kurtuluş savaşı'nı başlatmıştır. Halk ve düzenli ordular düşman kuvvetlerine karşı savaş vermiş, omuz omuza mücadele etmiştir. Kurtuluş savaşı'nın zaferle sonuçlanmasının ardından tbmm 1 kasım 1922'de saltanatı kaldırmıştır. Padişah vahdettin, 'vatan haini' ilan edilmiş ve yurdu terk etmiştir.
  29 ekim pazartesi günü, cumhuriyetimizin 95. Yılını kutlayacağız. Türkiye cumhuriyeti'nin her karış toprağında gururla kutlanan 29 ekim cumhuriyet bayramı'nın kutlandığı bir video yayınladı. 29 ekim 1923'te ne oldu? Cumhuriyetin ilan edildiği gün neler yaşandı? Cumhuriyetin kaçıncı yılı? Merak edilen soruların cevapları bu haberde... Cumhuriyet bayramı, türkiye büyük millet meclisi'nin 29 ekim 1923'te cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 ekim günü türkiye'de ve kuzey kıbrıs'ta kutlanmaktadır. 1924 yılında ise cumhuriyetin ilanı şenliklerle kutlanmıştır. 2 şubat 1925'te, hariciye vekaleti'nce (dışişleri bakanlığı) düzenlenen bir kanun teklifinde 29 ekim'in bayram olması önerilmiştir. Bu teklif meclis anayasa komisyonu tarafından incelenmiş ve 18 nisan'da karara bağlanmıştır. 19 nisan'da ise teklif tbmm tarafından kabul edilmiştir. 628 sayılı bu kanun ile 29 ekim, 1925'ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlanmaya başlamıştır. 29 ekim 1923'te tbmm, teşkilât-ı esasiye kanunu (1921 anayasası)’nda yaptığı değişiklikle, devletin yönetim biçimini cumhuriyet olarak ilan etmiştir. Aynı gece bu ilan, atılan 101 pare top ile kutlanmıştır. 1924 yılında ise cumhuriyetin ilanı şenliklerle kutlanmıştır.Cumhuri̇yeti̇n i̇lan edi̇ldi̇ği̇ gün neler yaşandi?
  Ekran f.PNG
  29 ekim cumhuriyet bayramı, türkiye büyük millet meclisi'nin 29 ekim 1923 tarihinde cumhuriyet yönetimini ilan etmesini kutlayan milli bir gündür. Cumhuriyet bayramı'nın kutlandığı türkiye ve kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nde 28 ekim öğleden sonra ve 29 ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatil yapılır. 29 ekim günlerinde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşamları da geleneksel olarak fener alayları düzenlenir. Türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu mustafa kemal atatürk, cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl nutku'nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirdi.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Blogger ile Paylaş
define isaretleri