1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Başlarken... Bilinmesi Gerekenler

'Definecilik Nedir - Bilinmesi Gerekenler' forumunda Mfr Hunter tarafından 19 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

 1. Mfr Hunter

  Mfr Hunter Well-Known Member Super moderator

  Aslen arapça kökenli olan bu kelime defin yani gömme kelimesinden türemiştir. Eski zamanlardan kalma altın, gümüş, taş vb değerli gömülerin toprak altına, duvar içlerine kuyu vb gibi yerlere, korumak yahut biriktirmek amacıyla saklanma durumudur. Savaşlar, baskınlar, doğal afetler, göçler vb durumlarda daha sonra tekrar alınmak için koruma amaçlı saklanmış değerlerdir.
  [​IMG]

  Defineci Kimdir?

  Definenin izini süren, sahip olmak ve gün yüzüne çıkarmak için çaba gösteren, tarihi değerlere sahip çıkan ve saygı duyan, daima bilgi toplayan ve profesyonelce çalışan kişilere defineci denir.

  Defineci araştırma yaptığı yerlere zarar vermemeli, doğayı korumalı ve sanata saygı duymalıdır. Şunu şöylemeliyim ki, her önüne gelen işareti kırıp, her gördüğü yeri kazan, tarihe zarar veren kişiler defineci değil tamamen gözünü para hırsı bürümüş azılı haydutlardır.

  [​IMG]

  Ön Bilgi Edinme ve Veri Toplama

  Araştırma yapılacak olan bölgenin tarihi ve coğrafi yapısı çok önemlidir. Araziye çıkmadan önce bölgede hangi medeniyetler yaşamış. Yapı tarzları, gelenek ve görenekleri nelerdir? gibi soruların cevapları iyice araştırılmalıdır. Coğrafi konuma göre bölgenin hakim tepede, akarsu kesişim noktasında ve ya düz bir ovada olması aranılan bilginin pekiştirilmesine yardımcı olacaktır.

  [​IMG]

  Define Nerelerde Aranır? Arazi Keşfi ve Gözlem Nasıl Yapılır?

  Eski yaşantı yerleri, ören yerleri, kalıntılar, mezarlar, yerleşkeler ( buraya kadar tamamı sit alanı kapsamındadır) nirengi noktaları, yaşlı ağaçlar, kuyu çeşme vb yapılar definenin saklanması için uygun olan yerlerdendir.

  Arazide gözlem yaparken, hedef belirleyici işaret veya yapının yıllar sonra bile yıkılmadan ayakta durabilecek bir karakterde olması başlıca etkendir.

  Taş ve horosanlı yapılarda, taş kesimleri, sıvamalar, oksit sızıntıları, çevre doğasına uygun olmayan yapılar ve taşlar incelenir.

  Toprak yapılarda geleneksel çiçekler, Yaşlı ağaçlar, toprak katmanları, bitki örtüsündeki değişimler, kar yağmur vb olayların farklı tepkime verdiği alanlar, çökme yapan yerler yada yığmalar incelenebilir.

  Kuyu, duvar vb yapılarda ise farklı yapıdaki örme taşlar, kilit taşları, basamak ve koltuk taşları, tünellerin ulaştığı alanlar incelenmelidir.

  [​IMG]

  Tektekçilik Nedir?

  Adı üstünde tek para yada obje arama durumudur. Günümüzde vlf dedektörlerle yapılan bu tek para avının eski dönemlerde makinasız sadece gözle, tabiri caizse mantar toplar gibi yapıldığı zamanlar olmuştur. Tektekçilik özelliklede para koleksiyoncularının vazgeçilmez bir hobisi olup, yer katmanının ortalama 40 cm derinliğinde taranmasıyla gerçekleşir.

  [​IMG]

  Ekip ve Ekipmanlar

  Her işte olduğu gibi bu konudada ekip arkadaşları her şeyden önemlidir. Arkadaşların güvenilir ve gözü kara olması, farzedelim ki bir mağara veya tünele girdiğinizde sizin için yardım çağrınıza karşılık verebilecek nitelikte olması, parayı dostlarına değişmeyen, görevini hakkıyla yapabilen, iş güvenliği ve kanunlara uyan kişiler olması araştırmalarınızı daha verimli hale getirecektir. Sizin atladığınız noktaları sizlere gösterebilecek, her biri hiç değilse kendi branşının uzmanı olmalıdır. Defineci gerektiğinde bir taş ustası, bir arkeolog, bir din adamı, bir jeolog gibi çalışabilmeli, bu branşlardan en az birinde ustalaşmış olmalıdır. Define zor bulunur, sağlam ekip daha zor. Bunu unutmayalım.

  Defineci ekipmanını doğru kullanmayı bilmelidir. Çalışma alanının yapısına göre alet edevat seçmelidir. Teknolojiyi daima takip etmeli, çalışmalarını bilinçli ve iş güvenliğine uygun şekilde yapmalıdır. Çalışma yapmadan önce bölge tüm testlerden geçirilmelidir. Gerek dedektör kullanımı olsun, gerekse radyestezi alanında konuya hakim ve cihaz kullanabilen bir defineci kolay kolay boşa kürek sallamaz.

  Görseller internetten olup, Tamamen kendi anlatımımdır. Mfr Hunter
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Temmuz 2018
  Definebilimi.com bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Blogger ile Paylaş
define isaretleri