1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

birleşik krallık arap emirlikleri define yerleri

'Define Sohbeti' forumunda suna tarafından 3 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

 1. suna

  suna Well-Known Member Super moderator

  birleşik krallık arap emirlikleri define yerleri
  adc1580e-de94-4cf5-8bcf-d60d4ab0f9cb.jpg
  evet önemli bir bölge . bu bölgenin tarihini bilen açıklasın.burada antik yunan dönemi varmı.
  krallık nasıl idare ediliyor.ve definecilik durumu nedir.konuya hakim arkadaşlar dan bilgi alırsak güzel olur.
   
 2. suna

  suna Well-Known Member Super moderator

  Genel Durum
  BAE, İngilizlerin 1971 yılında Basra’dan çekilmesinin ardından yedi emirliğin bir araya gelmesiyle kuruldu. Her emirlik kendi emirleri tarafından yönetiliyor. Devlet yönetimi, aynı zamanda Abu Dabi Emiri olan Şeyh Halife bin Zayid el Nahyan ve ailesinin elinde bulunuyor.

  Ülkenin başkenti ve en büyük 2. emirliği olan Abu Dabi, aynı zamanda siyasi, sinai ve kültürel merkezi konumunda.

  Ülkenin ekonomik ve turistik başkenti Dubai, aynı zamanda çok sayıda uluslararası şirketin bulunduğu gelişmiş bir şehir olarak öne çıkıyor.

  Ekonomi
  Dünya petrol rezervinin yüzde 7’sine sahip BAE’de, 2016 rakamlarına göre, gayri safi yurt içi hasıla 693 milyar dolar. Ülkede kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla 45 bin dolar civarında. Yüzde 4 büyüme gösteren ülkede işsizlik yüzde 3,5 civarında. Enflasyon da yüzde 2.

  Ekonomisi petrol ve doğal gaza dayalı BAE’de 2016 verilerine göre günde 2,82 milyon varil petrol üretiliyor. Bunun 2,68 milyon varili ihraç ediliyor. BAE'nin kanıtlanmış petrol rezervlerinin miktarı 97,8 milyar varil.

  Yüksek askeri harcamaların dikkati çektiği ülkenin ihracat ortakları arasında İran, Umman ve Japonya ilk üçte yer alıyor. İthalat ortaklarında da Çin, Hindistan ve ABD başı çekiyor.

  Siyasi Durum
  Bölgede 2010’dan itibaren demokrasi ve adalet talepleriyle çıkan ayaklanmalar BAE’de de yankı buldu. Mart 2011’de bir grup aktivist ve aydın, ülkede reform çağrısında bulundu. Eylül 2011’de
   

Bu Sayfayı Paylaş

Blogger ile Paylaş
define isaretleri