1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Çakıl Yığını Define işaretleri

'A dan Z ye define işaretleri ve anlamları' forumunda exselans tarafından 5 Mart 2019 tarihinde açılan konu

 1. exselans

  exselans Well-Known Member

  Çakıl Yığını Define işaretleri Define işaretlerinde çakıl yığını mezar işaretidir.çakıl yığını nedir diyecek olursanız,çakıl yığının yapılma sebebi yabani hayvanlardan mezarları korumaktır.çakıl yığını nasıl çözülür derseniniz,çakıl yığını giriş kapağına yapılır.  Sıradaki haber define işaretleri okumak için tıklayınız
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 14 Mart 2019
 2. exselans

  exselans Well-Known Member

  Genelde mezardır Gömü olma ihtimali neredeyse yoktur. Büyük çakıl yığınları Roma dönemine ait tümülüslerdir, ufak olanları yine mezarlardır, bir çoğunda mezar hediyesi bulunmamaktadır. Önerilen bu tür mezarlara karışmamanızdır. Ancak bir kısmı göçler sırasında çok acele ile yapılan gömülerdir. Bunlara bazen Roma Tümülüsü de denir. Derinlik önemlidir.
   
 3. exselans

  exselans Well-Known Member

  Taş öbeklerinde bulunan taşlara dikkat edin, yumruktan küçükse bayan mezarı yumruktan büyükse erkek mezarıdır. daha küçük kum gibi mucur taşlar varsa burada kraliçe yada prenses mezarı vardır. bu kesin bilgi değildir fakat edinilen tecrübelere göre açılanların çoğu böyle çıkmıştır.

  Din yorum: Ölüyü ziyarete gelen her kişi eline 1 – 4 kg. ağırlığında taş alıp mezarın üzerine atar, buda yıllar geçtikçe orada taş öbeği oluşmasına neden olur. Mezar üzerinde taş atılması dini inanışla alakalıdır. defin işlemi tamamlandıktan sonra ailesi ve sevenleri tarafından atılan taşlardır. bu öbek ne kadar büyükse ölen kişi aşiret lideri denilebilecek seviyede üst düzey bireyler olarak tanımlanır. bunların mezarlarında bolca mezar eşyası bulmak mümkündür. küçük öbekler ise daha düşük gelir seviyesine sahip yakınları daha az olan kişiler olarak kabul edilir.

  Çakıl Yığınları Diğer Anlamı: Mucur taşlar öbeklenmiş ise bu diğerlerinden çok daha değerlidir altından lahit çıkması muhtemeldir. orta boy taşlardan yapılmış öbekler biraz daha değersiz oluyor genelde oda mezara işarettir değersiz derken aslında değerlidir ama mucur taşlara nazaran değersiz dedik yoksa sağlam mezarı olur. Daha büyük taşlardan yapılmış öbekler ise sıralamada 3. sırayı alır buda büyük ihtimal oda mezarıdır. çakıl yığınlarının kaya mezarla alakası yoktur çakılda lahit aranır çoğu kez bayan mezarı bulunur. özellikle ok atan kadın varsa karşıda çakıl yığını vardır işte burada muhteşem bir lahit sizi bekliyor.

  Çakıl Yığınları Diğer Anlamı: Definecilerin en sık karşılaşacağı yığma arasında bulunan çakıl yığınlarının altı mezardır. bu yığmalar haddinden fazla büyükse bu Roma dönemine ait taş yığma tümülüsde olabilir. küçük boyuttaki yığmalar bazen karşımıza 3 tane olarak çıkar, burada dikkat etmeniz gereken yığmaları büyük olanı yada küçük olanı mezardır. diğer yığmaları sizi şaşırtmak için yapılmıştır.

  Yine çakıl yığmalar işaretlere yakın yerlerde olur, bu çoğunlukla orta ve büyük boyuttaki oyma işaretleri için geçerlidir. işareti ölçmeye biçmeye gerek kalmadan çevrenize baktığınızda yığma kendini gösterir, bu yığmalar daha çok ova şeklindeki düz dağlarda olur, mezarları çoğunlukla 2 – 4 metre derinliğinde olur, altında oda olma ihtimali oldukça yüksektir.

  Çakıl Yığınları Diğer Anlamı: Çakıl yığınları ve taş öbekleri aynı mantığı içermektedir, her ikiside malın habercisidir, genelde oda mezar olan bu çakıllar bazen derinlik olarak 2-2,5 metrelere kadar inmektedir. bunların girişi olmaz ineceksin kapağı kaldıracaksın malı alacaksın, dehliz falan aramayın ne varsa altındadır.

  Çakıl Yığınları Diğer Anlamı: Yığlamar 3 tane ise burada 2 si sahte mezardır, bakmanız gereken yığma ya en büyük yada en küçük yığma olmalıdır. Yığma başında orta büyüklükte işaretli taş varsa bu mezar olandır. bu taşta kanal yada oyma mutlaka bulunur.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Blogger ile Paylaş