1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Çatısında çam ağacı yetişen kilise nerede

'Define Videoları-Haberler' forumunda cengiz tarafından 27 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

 1. cengiz

  cengiz ADMINISTRATOR

  Çatısında çam ağacı yetişen kilise

  [​IMG]
  Erzurum'un Oltu Ilçe Merkezinde 93 Harbi (1877-78) Sonrası Yaptırılan Ve Bakımsızlıktan Viraneye Dönerek Çatısında Çam Ağacı Çıkan Rus Ortodoks Kilisesi'nin Bu Yıl Da Restore Edilmeyeceği Açıklandı.
  Karabekir Mahallesi'nde '93 Harbi' Olarak Bilinen 1877 -78 Yılları Arasındaki Osmanlı- Rus Savaşı Sırasında Işgal Edilen Oltu'da Ruslar Kilise Yaptırdı. Oltu Kilisesi, Aradan Geçen Yıllarda Terk Edilirken, Define Avcılarının Da Tahribine Uğradı. İç Duvarlarının Yanı Sıra Tavan Ve Zemininde Büyük Hasar Meydana Gelen Kilise, Bakımsızlıktan Viraneye Döndü. Birkaç Kez Yanan Kilisenin Giriş Kapısı Üzerinde Çam Ağacı Büyüdü. Bakımsızlık Ve Ilgisizlikten Duvarların Üzerlerinde De Farklı Ot Ve Çalılar Çıktı. Kilisenin Ilçede Kanayan Yaralardan Biri Olduğunu Belirten Kaymakam Şenol Turan, Şöyle Dedi:
  "Rus Kilisesi Iliçede Bir An Önce Restore Edilmeyi Ve Sosyokültürel Hayatımıza Katılmayı Bekleyen Tarihi Eserimiz. Projesi 2017 Yılı Içerisinde Tamamlandı. Kalkınma Bakanlığı'nın Cazibe Merkezleri Programına Sunduk. Maalesef Yaklaşık 1 Ay Önce Olumsuz Cevap Geldi. 2018 Yılı Programına Alınmayacağı Belirtildi. Ama Proje Elimizde Ve Şimdi Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (Kudaka) Sunacağız. Olmazsa Japon Büyükelçiliği Bu Tarz Projeleri Finanse Ediyor, Onlara Da Sunacağız. Bu Finansmanı Bulacağız Ve Bir Şekilde Restore Edeceğiz. Restoreden Sonra Orası Kütüphane Olacak."
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Haziran 2018
 2. Definebilimi.com

  Definebilimi.com DEFİNE BİLİMİ Site Yetkilisi

   

Bu Sayfayı Paylaş

Blogger ile Paylaş
define isaretleri