1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Çıplak Kadın Define İşareti

'A dan Z ye define işaretleri ve anlamları' forumunda exselans tarafından 5 Mart 2019 tarihinde açılan konu

 1. exselans

  exselans Well-Known Member

  Çıplak Kadın Define İşareti: Definede çıplak kadın senbölü dinsel bir işarettir özellikle boyanarak yapılır ve yılların geçmesinden dolayı boyasızda görebiliriz.çıplak kadın işareti nedir dendiğinde büyük gömüsü olan kraliçe veya yüksek statülü bir kadındır.

  Sıradaki haber define işaretleri okumak için tıklayınız
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 14 Mart 2019
 2. exselans

  exselans Well-Known Member

  Çıplak kadın kök boyası ile yapılmış yanında başka resimler varsa bu dinsel süsleme anlamına gelmektedir, elinde asa olan bir çıplak kadının baktığı yerde mahsen olur, kayaya kabartma yapılan kadın arını anlatır çok fazla uzak olmamak şartıyla yakın çevrede mezarı kolayca bulmak mümkündür, Bu tip işaretler, genellikle kabartma ve bölgeye hakim kayalık noktalarda aranmalıdır, bu şekilde bulunan işaretlerin gömüsü bulunduğu ana kayanın altında saf altın olarak bilinmektedir.
   
 3. exselans

  exselans Well-Known Member

  Çıplak Kadın İşareti, Anadolu bir ucundan bir ucuna bir çok farklı medeniyeti içinde bulundurmuştur. Definecilik sembollerinden biri olan çıplak kadın işareti önceleri sembolik figürler olarak algılanmış ise de daha sonralardan hazine işareti olduğu farkına varılmıştır. Çıplak kadın motifleri ya bir heykeltıraş edasıyla kadın siluetinde yapılmış veya kaya parçalarının üzerine oyularak kazılmıştır. Ülkemizde toplum yapısı itibariyle doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bu figüre pek rastlanmamaktadır. Ancak bu figür çoğunlukla Ege ve Trakya bölgesinde sıklıkla karşılaşılan işaretlerdendir. Çıplak kadın motifi direk hazineye ilişkin olarak net bilgi vermemektedir. Ancak işaret bakımından kesinlikle hazine ve definenin varlığını kanıtlar niteliktedir. Ülkemizde bulunan çıplak kadın motiflerinin çözümleri incelendiğinden çoğunlukla tıraşlama işlemi yapılarak meydana getirilen kadının elinde bir asa bulunmaktadır. Bulunan bu asanın ucunda haç işareti vardır ve kadın kilise mahzen girişinin bulunduğu yöne doğru bakar. Kadının etrafında bulunan kayaçlar üzerinde güneş veya çocuk motifi bulunmakta ise ciddi anlamda kazanç elde edilecek bir definenin varlığına işarettir. Muhtemelen kadın motifine yakın 100 m² alan içerisinde mahzen girişi bulunmaktadır. Kadın işareti şayet kayaya yontma olmayarak alçı şeklinde ise bir kilisenin varlığına işarettir ve kilisenin kıymetli eşyaları yakın bir bölgede bulunmaktadır.

  Kabartma Şeklinde Çizilen Çıplak Kadın İşaretinin Çözümü

  En ince ayrıntısına kadar çizilmiş bir çıplak kadın işareti gizli bir bölgede gizlenerek yapılmış ise burada bir kraliçe veya prensesin mezarı mevcuttur. Bu kadın motifine ikinci bir figür daha işlenmiştir. Burada işlenen figür ise omuzdan sarkan yılan veya bel sarılmış yılan olabilir. Böylesi bir durumla karşılayan arkeologlar ciddi anlamda bir hazinenin varlığına kanaat getirmiştir. Muhtemelen bir kraliçenin tümülüs içerisinde bulunan lahit mevcuttur. Bu kraliçe ölünce, ölümden sonra yaşamın varlığına kanaat getirdiği için kıymetli ziynet eşyalarını yanında bulundurur ve kendisiyle gömülür. Bu nedenle oldukça değerli taşlar, mücevherler ve altın sikkeler mevcuttur. Ancak bu tümülüse giriş oldukça zor ve işçilik gerektirir. Ayrıca dışarıdan uygulanacak saldırılar nedeniyle zehirli gaz ve maddeler üzerinde ciddi anlamda etkili zehirler atılmıştır. Şayet kabartma çıplak kadının elinde meşale bulunmakta ise bu meşalenin rüzgarın etkisiyle yön belirttiği alan lahitin bulunduğu noktayı simgeler ayrıca bu meş'ale zenginliğe işarettir. Yani lahit in mahzen kısmında altın ve pahaca yüksek mücevherler bulunduğuna işarettir.

  Çıplak Hamile Kadın İşareti

  Çıplak hamile kadın figürünün baktığı kısım ne olursa olsun bölgedeki bulunan definenin yön tayinin belirler. Hakeza çıplak kadın motifinde hamile kadının hemen altında define olduğu kanaatiyle heykelin veya motifin bozulması cahil kişilerin yapacağı iştir. Çünkü çıplak kadın motifinde kadının gözlerinin baktığı nokta yön tayini için oldukça önemlidir. Bu motif oldukça kıymetli olup bir insanın torunlarının torunlarına yetecek düzeyde getiriye sahiptir. Özellikle eski kilise çevresinde bulunan bu motifin arka ayak kısmına bakıldığı takdirde çıplak kadının arka yak kısmına gizlenen definenin yerini bildiren işaretleri bildirmektedir.

  Çıplak Kadın İşareti Bulunması Halinde Yapılması Gerekenler

  Çıplak kadın figürlere paha biçilmez hazineleri yanında getirebilir. Bu nedenle kuş uçmaz, kervan geçmez noktalarda böylesi bir figür tespit edilmesi halinde bölgede ayrıntılı olarak araştırma yapılmalıdır. Çıplak kadında bulunan şifreler çözüldükten sonra hazine veya lahitin yeri tespit edilince alan tarama veya detektörler ile araştırmalar tamamlanır. Akabinde yer tespiti sağlandıktan sonra gerekli yasal izinler yapıldıktan sonra kazı işlemi gerçekleştirilir. Yapılan bu kazı sonrasında çıkan materyaller ciddi anlamda gelir sağlayacaktır.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Blogger ile Paylaş