1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Define Adası

'Define Sohbeti' forumunda suna tarafından 8 Ağustos 2018 tarihinde açılan konu

 1. suna

  suna Well-Known Member Super moderator

  Define Adası

  Define Adası Adlı Roman İskoç Asıllı Romancı Robert Louis Stevenson'un Dünyaca Ünlü Macera Romanıdır. Roman Tüm Dünyaya Yayılmış, Pek Çok Türevleri Oluşan Dünya Edebiyatında Belki De En Çok Işlenen Bir Roman Olarak Tanınmış, Romanın Adı Yazarının Adından Çok Daha Meşhur Olmuştur.
  r3_resize_131.jpg
  Roman Dünya Edebiyatının Korsan Ve Kayıp Define Temalarını Kullanan Ilk Roman Olmak Ve Sonrasında Yazılmış Bu Tip Temalı Romanların Öncüsü Olarak Da Dikkati Çekmektedir.

  Robert Louis Stevenson Bu Eserini 30 Yaşında Iken Yazmaya Başlamış Ve Bu Romanı Ile Dünya Çapında Şöhrete Ulaşmıştır. Romancı Olarak Ilk Başarısını Bu Kitapla Elde Etmiştir. Roman Sipariş Üzerine Yazılmıştır. Robert Louis Stevenson Bu Romanı Üvey Oğlunun ,bir Harita, Bir Define, Terk Edilmiş Bir Gemi Ve Içerisinde Kadın Olmayan Bir Hikâye Şeklinde Bir Roman Siparişi [1]üzerine Kaleme Alınmıştır

  Yazar Bu Romanını Ailesi Ile Birlikte Yaşadığı İskoçya’nın Yaylaları Ile Meşhur Braemar Adlı Yerleşim Yerinde Iken Yazmıştır.

  Define Adası
  Roman Ilk Kez 1881-1882 Yıllarında Bir Çocuk Dergisinde Diziler Halinde Tefrika Edilmiş; Ilk Bölümlerinden Sonra Tamamlanan Kitap Daha Sonra 1883 Yılında Basılmıştır.


  Eser Yayınlandıktan Sonra Pek Çok Uyarlamaları Da Ortaya Çıkmış, Benzeri Konuda Pek Çok Kitap Yazılmıştır. Eser Birçok Kez Sinemaya Da Aktarılmış, Define Adasına Dönüş Adındaki İngiliz Televizyon Dizisine De Esin Kaynağı Olmuştur.

  8.PNG
  Konusu Ve Kisa Özeti̇:Define Adası


  Romanda , İngiltere'de Bir Hancının Oğlu Olan Jim Hawkins Adlı Bir Çocuğun Çıktığı Define Avı Konusu Işlenmektedir.Define Adası

  Babasına Ait Amiral Benbow Hanı`nda Çalışarak Geçiren Jim Hawkins, Handa Kalmaya Başlayan Bill Adındaki Bir Korsanla Tanışır. Yaşlı Bir Denizci Olan Bill’in Sırlarla Dolu Bir Geçmişi Ve Sürekli Olarak Kaçmaya Çalıştığı Tek Bacaklı Bir Denizci Vardır. Odasındaki Sandıkta, Kese Kese Parası Olan Ve Kaptan Flinte Ait Bir De Hazine Haritası Saklayan Bill Aniden Ölmüş , Sırlarını Da Jim Hawkins Öğrenmiştir.


  Kilitli Sandığı Açan Jim, Define Hikayesini Ve Define Haritasını Konusunu, Babasının Doktoru Olan Ve Çok Çok Güvendiği Doktor Liveseye Anlatır. Defineyi Bulmaya Karar Veren Doktor, Yakın Arkadaşı Şövalye Trelawneyi, Geçmişi Karanlık Bir Denizci Olan Uzun Bacaklı John Silver Adındaki Bir Denizciyi Ve Bir Grup Mürettebatı Ve Bill’i De Yanına Alarak Haritadaki Define Adasına Doğru Yola Çıkarlar.

  Bill Ve Arkadaşları Bir Deniz Yolculuğundan Sonra Sözü Edilen Adaya Ulaşır. Fakat Onları Izleyen Tek Bacaklı Bir Korsan Ile Adamları Da Vardır.


  Üstelik B U Serüvende Kimin Dost Kimin Düşman Olduğu Da Belli Değildir. Korsan Flintin Altı Adamıyla Adaya Gizlediği Hazineyi Kim Ele Geçirecektir? Roman Bill Ve Arkadaşlarının Define Adasında Başlarına Gelen Maceralar Ve Defineyi Bulduktan Sonra Korsanlarla Girdikleri Mücadele Konu Edilmektedir.
  Hikayenin Kahramanları :Define Adası

  Jim Hawkins: Jim Hawkins,admiral Benbow Hanını İşleten Ailenin Oğlu.

  Bi̇lly Bones: Flint’in Adamlarından Ve Flint’in Define Haritasını Taşıyan Kişi Yaşlı Korsan

  Black Dog: Flint’in Tayfası Billi Öldürüp Haritayı Alacaktı.

  Pew: Black Dog Bill’den Haritayı Alamayınca Gelen Bill’in Ikinci Ziyaretçisi Olan Kör Adam

  Kaptan Dance : İngiliz Subayı Dance, Jim Ve Annesini Korsanlardan Kurtaran Kişi
  Dr. Li̇vesey: Jim Ve Trelawney Ile Define Için Adaya Yolculuğa Çıkan Doktor.

  Squi̇re Trelawney: Trelawnwy Devletin Yetkili Kişisiydi. Soylu Biriydi.
  Kaptan Smollett: Define Adasına Giden Geminin Kaptanı .

  Long John Si̇lver: Korsan Flint’in Tayfası Defineyi Biliyordu. Tayfayı Kışkırtıp Isyana Kalkışan Silver,daha Sonra Jim’in Hayatını Kurtardı.

  Israel Hands: Gemini Ikinci Kaptanı.Define Adası

  Benn Gunn: Korsan Flint’in Tayfalarından Biri

  Define Adası


  Jim Hawkins’in Babası Ölmüş Ve Jim Hawkins Günlerini Babsından Kalan Amiral Benbow Hanı`nda Çalışarak Geçirmektedir. Bir Gün Bu Hana Bill Adında Bir Kaptan Gelmiş Ve Handa Kalmaya Başlamıştır. Bill’in Yanında Bir De Gizemli Bir Sandık Vardır. Kaptan Handa Kalmaya Başlayınca Herkes Onu Merak Etmeye Başlamıştır. Bill , Küçük Jim’e Biraz Para Vererek Bir Ayağı Tahta Olan Bir Denizciyi Gördüğünde, Kendisine Haber Vermesini De Tembih Etmiştir.

  Bill Handa Kalmaya Başlayınca Sürekli Olarak Eline Bir Dürbün Alıp Dışarıyı Gözlemekten Kendini Alamamaktadır. Bu Durum Jim’in Dikkatinden Kaçmamıştır.


  Aradan Aylar Geçmiş Olmasına Rağmen Bill’in Bu Handan Gitmeye Niyeti Yoktur. Daha Sonra Hanın Parasını Dahi Vermemeye Başlamıştır. Bu Sebepten Jim’in Babası Ile Kaptan Bill Tartışmaya Başlamıştır. Bir Tartışma Sırasında, Jım’in Babası Kalp Krizi Geçirir. Annesi Jim'e Gidip Doktor Livesey'i Çağırmasını Ister.. Jim Koşarak Doktor Livesey'in Yanına Gitmiş Geldiklerinde Doktor Livesey'den Babasının Çok Az Ömrünün Kaldığını Öğrenmişlerdir.Define Adası


  Birkaç Gün Sonra Jim'in Babası Ölür. Yaşadıkları Bu Hana Karaköpek Lakaplı Bir Korsan Gelmiştir. Kaptan Bill , Karaköpek'i Görünce Çok Şaşırmış . Karaköpek Ve Kaptan Bill Silahlarına Sarılmışlar, Kaptan Bill Yaralanmış, Karaköpek De Kanlar Içinde Handan Dışarı Çıkmıştır.


  Birkaç Gün Sonra Jim Ve Annesi Hanlarının Yakınlarında Gözü Olmayan Biriyle Karşılaşmışlar, Adam Jim'in Kolunu Tutarak Kendisini Hana Götürmesini Istemiştir. Jim Ile Bu Adam Kaptan'ın Odasına Girdiklerinde Kaptan Bill’in Ölmüş Olduğunu Görmüşlerdir.

  Gözsüz Adam Arkadaşlarını Çağırmaya Gittiğinde Jim, Kaptan’ın Sandığını Açarak Içindeki Kağıtları , Haritayı Bir Miktar Parayı Da Almıştır. Hana Gelen Korsanlar Kaptan Bill’in Sandıoğını Ve Hazinesini Alarak Handan Uzaklaşmışlardır.. Gözsüz Adam Paralarla Kaçarken Hana Gelen Polislerin Atlarının Ayakları Altında Kalmıştır.

  Kaptan Flint, Çok Tehlikeli Bir Korsandı Ve Bir Yerlere Gizlemiş Olduğu Hazinesi Vardı. O, Adamlar Ise Para Peşinde Değil, Hazinenin Yerini Gösteren Haritanın Peşinde Idi. Ve Bu Harita, Artık Jim’in Ellerindeydi.

  Jim’in Babasının Doktoru Olan Doktor Liveseye Bu Haritanın Gösterdiği Adaya Gitmek Ve Defineyi Bulmaya Kara Vermişti. Jim Ise Define Avına Çıkacakları Için Oldukça Mutluydu. Jim'in Annesine Yardımcı Olması Için Bir Işçi Vererek Bri̇stol Limanından, Denize Açılmışlardı.

  Adaya Varmalarıan Bir Iki Gün Yol Kaldığında Jim Bir Elma Almak Için Girdiği Fıçının Içinde Iken, Aşçılık Da Yapan Tek Bacaklı Gemici Silver Ile Bir Başka Bir Gemicnin Konuşmalarını Duymuş Mürettebattakilerin Bir Çoğunun Korsan Olduğunu Anlamıştı. Silver Ise Kaptan Bill’in Kaçtığı Tek Bacaklı Korsandan Başkası Değildi. Jim Fıçıdan Çıkınca, Kaptan, Kont Ve Doktora Tüm Duyduklarını Anlatmıştı.


  Adaya Çıktıklarında Jim Tayfalardan Bazılarını Isyan Çıkaracaklarını Ve Gemiyi Ele Geçirecekelrini Öğrenmişti. İsyancılardan Tom, Silver’e Karşı Çıkmış, Silver, Tom’u Öldürmüş , Bunu Görünce Kaçan Jim Yamyam Gibi Bir Adamla Karşılaşmıştı. Adı Benjamin Gunn Olan Bu Gemici, Üç Yıl Önce Burada Tek Başına Yaşamaya Mahkum Edilmiş Biriydi.

  Adaya Inen Jim’in Grubuyla Isyancılar Çatışmaya Başlamış Jim Ve Arkadaşları Gemiden Gerekli Eşyaları Alıp Gemiden Ayrılmışlar, Kırık Bir Kuleye Sığınrak , Gemiyi Isyancılara Bırakmışlardı.


  Bir Müddet Sonra, Silver Ve Adamları Yakınımıza Kadar Gelip, Anlaşmak İstediklerini Söylemişler Ve İsyancılar Kuleyi Basmak Istemişti Kuledekiler Isyancıları Püskürtmüş Isyancı Gurubunun Çoğunu Öldürmüşlerdi.

  Jim, Kıyıya Giderek Bağlı Olan Geminin Halatlarını Kesmek Istemiş Kayığa Binip Gemiye Yaklaşıp, Halatı Kesmiş, Gemidekiler Farkına Varmamışlardı. Gemidekiler Sarhoş Olup Sızdıklarını Görünce Gemiyi Ele Geçirmek Istemişti. Gemide Yaralı Gördüğü Bir Gemici Ile Anlaşıp Gemiyi Define Adası’na Doğru Yönlendirdi. Ona Yardım Eden Hands Adlı Gemici , Gemimi Karaya Oturduğunda, Sinsice Jim’e Saldırmış, Yaralanan Jim De Onu Vurarak Öldürmüştü. Kayalara Çarptığı Için Yan Yatmış Bulunan Gemiden Çıkıp Kıyıya Ulaşmış Ama Jim, Korsanların Eline Düşmüştü. Korsanlar Onun Doktor Ve Gurubundan Kaçtığını Sanıyorlardı.


  Korsanlar Doktor Ve Arkadaşları Ile Anlaşmışlar, Her Şeyi Korsanlara Bırakıp, Ayrılmışlardı. Jım , Korsanlar Ile Birlikte Definenin Olduğu Yere Gitmek Zorunda Kalmıştı. Hep Birlikte Defineyi Kazmışlar Ama Kazdıkları Yerden Hiç Bir Şey Çıkmamıştı. Birisi, Defineyi Daha Önce, Bulmuş Ve Götürmüştü. Silver Jim’e Bir Tabanca Vermiş Ve Her Şeye Hazırlıklı Olmasını Söylemişti. Nitekim Az Sonra, Ağaçların Arasından Korsanların Üzerine Kurşun Yağmaya Başlamıştı. Çatışmada, Silver Sağ Kalırken Diğer Korsanlar Ölmüştü.Define Adası
  7rmSD2MaAk9gEXo5p4Nn6T3iR3jHBb.jpg

  Gerçekte Ise Silver Ve Doktor Bir Anlaşma Yapmış, Benjamin Gunn’da Bu Plandaki Rolünü Çok Güzel Oynamış, Hazineyi Yerinden Çıkarıp Emin Bir Yere Götürmüştü.

  Ertesi Sabah Defineyi Paylaşmışlar Ve Geri Dönüşleri Için Adayı Terk Etmişler, Kaçan Korsanları Adada Bırakıp Onlar Için Adaya Bir Miktar Da Yiyecek Bırakmışlardı. Birkaç Gün Sonra Güzel Bir Körfeze Girerek, Demir Atmışlar, O O Günün, Gecesi, Silver Yanına Bir Miktar Define De Alarak Gemiden Kaçmıştı.


  Defineceiler Sonunda Bristol’a Ulaşmış, Altınları Paylaşmıştı. Jim Ve Annesi Hanı Tekrar Işletmeye Başlamıştı.

  Define Adası,define adasının içeriği ,define adası karakterler ,define adası olay örgüsü ,define adası kitabından çıkarılan sonuç ,define ne demek ,define anlamları ,define işaretleri çözümü
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Eylül 2018
  cengiz bunu beğendi.
 2. cengiz

  cengiz ADMINISTRATOR

  elinize sağlık
   

Bu Sayfayı Paylaş

Blogger ile Paylaş