1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Define Aramak istiyorum Ne Yapmalıyım?

'Define Sohbeti' forumunda osman tarafından 8 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

 1. osman

  osman Well-Known Member

  Define Aramak Istiyorum. Ne Yapmalıyım?
  2863 Sayılı Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 50. Maddesi Ve Buna Bağlı Olarak Çıkarılan Define Arama Yönetmeliği Çerçevesinde Define Aranmasına Izin Verilmektedir. Define Aramak Isteyenler, Define Arayacakları Yerin Bağlı Olduğu Müze Müdürlüğüne Bir Dilekçe Ile Müracaat Ederler.


  Dilekçede Arama Maksadı Açıkça Belirtilir Ve Define Aranacak Yerin Il, Ilçe, Bucak, Köy, Mahalle, Sokak Ve Ev Numarası Bildirilir. Ayrıca Bu Yerin Ekili, Dikili, Meskun, Gayrimeskun, Tapulu Ve Tapusuz Olup Olmadığı Ve Kime Ait Olduğu Açıklanır.

  Müze Müdürlüğünce, Define Aranacak Yerin 2683 Sayılı Kanun'un 6ncı Maddesinde Belirtilen Yerler Ile Tespit Ve Tescil Edilen Sit Alanları Ve Mezarlıklar Içinde Olup Olmadığı, Define Aranmasından Sakınca Bulunup, Bulunmadığı Tespit Edilir. Müracaat Uygun Bulunduğu Takdirde Define Arama Ruhsatı Verilir. Ruhsatname Bir Yıl Sürelidir. Define Araması Aralıksız En Çok Bir Ay Devam Eder. Hava Muhalefeti Veya Tabii Afetlerden Dolayı Bu Süre Içinde Bitirilemezse Bir Defaya Mahsus Olmak Üzere Mülki Amirce En Çok Bir Ay Daha Uzatılabilir. Defineciliğin 1. Kuralı Net Işaretler Bulmalısınız, Bizim Için Önemli Olan Var Olan Olgu Durumunda Olandır, Gözümüzün Gördüğü Mantığımızın Kabul Ettiği Işaretler. Işte Bu Başlangıç Noktamızdır, Bir Işaretin Hangi Dönem Ve Hangi Medeniyete Ait Olduğunu Tespit Edemiyorsak Bu Alanda Yeterli Bilgiye Sahip Değilsek Teknik Özelliklere Ve Deneyimlere Sahip Arkadaşlar Bulma Bu Işin En Önemli Gereksinimidir.ön Değerlendirme Aşamasında Bulunduğu Coğrafi Yapıda Define Olup Olmadığını Belirlemek Defineci Açısından Öncelikli Bir Araştırma Konusudur. Unutmayın-ki Bir Definecinin Araştırma Yapacağı Ortam Dünyanın Katı Kabuğu Dediğimiz Üzeri Taş Ve Topraktan Oluşan, Dağ, Ova, Vadi Gibi Üzeri Çeşitli Şekillerle Biçimlendirilmiş Ortamdır. Buna Paralel Olarak Suda Bizim Için Vazgeçilmez Bir Gereksinimdir, Bu Tip Doğal Ortamı Oluşturan Unsurlar Definecilerin Bilmesi, Tanıması Çokta Iyi Algılaması Gereken Unsurlardır. Araştırma Esnasında Dağdaki Çobandan Aldığınız Desteği Şehirdeki Bir Öğretmenden Alamayabilirsiniz. Burada Anlamanız Gereken Dünyanın Katı Kabuğu Dediğimiz Dağ, Taş Ve Vadilerden Anlayan Kişilerden Destek Almalısınız Bu Bizim 1. Kuralımızdır. Bu Süreçte Yapılması Gereken Iyi Bir Yüzey Çalışması Ile Içinde Bulunduğunuz Coğrafyayı Tanımak Ve Yaşanan Toplumların Geleneklerini Bilmemiz Gereklidir. Artık İşaret, Coğrafi Yapı Ve Gelenekler Üçlemesinden Yola Çıkarak Yer Tespitlerine Başlamalıyız. Bunun Için En Az 2 Bilir Kişi En Azda 2-3 Gün Yüzey Araştırma Yapması Gerekli, Ancak Bu Şeklide Mantıklı Tespitler Yapabiliriz.

  Ek Olarak Define Işaretleri Çözümüne Başlarken Işaretler Kendi Döneminin Şartlarına Göre Değerlendirilmesine Dikkat Edin. Uzun Yıllar Önce Yaşanmış Olayı Bu Günün Bakış Açısıyla Ele Almanız Doğru Değildir, Define Işaretleri Yoruma Muhtaç Ve Olayın Yaşandığı Tarihi Ve Toplumun Ruhunu Taşımaktadır. Sizlerde O Ruha Ayak Uydurup Ona Göre Çözümler Üretmeniz Gereklidir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Eylül 2018

Bu Sayfayı Paylaş

Blogger ile Paylaş
define isaretleri