1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Delikli Taş Define İşareti

'A dan Z ye define işaretleri ve anlamları' forumunda exselans tarafından 5 Mart 2019 tarihinde açılan konu

 1. exselans

  exselans Well-Known Member

  Delikli Taş Define İşareti: delikli taş define işareti değildir mantıklı düşünersek,delikli taşın anlamı nedir diyecekseniz,birşeyi bağlamaya asılan bir şeyi kurutmaya yarar.delikli taş nasıl çözülür derseniz delikli taş yaşam alanlarında olur etrafı düzgünce araştırınız.
   
 2. exselans

  exselans Well-Known Member

  delikli taşlar 2 kategoriye ayrılır ana kaya (dik kaya) şeklinde olan delikli taşlar mezar işaretini simgelemektedir, normal küçük kayalara yapılan delikler ise define işaretidir, diğer Define İşaretleri gibi değil bize bölge vermektedir, karşıda düz alana inmeden 2. bir tepeye gitmemizi anlatır, baktığı noktada 2. işareti bulamazsak son nokta burası olabilir. Başka bir görüş: Oyulan delikten bakılır ve ileride farklılık gösteren yerler aranır. Her iki tarafından bakmak mümkünse, bakılmalıdır. Yakın civarında taş veya toprak yığma olma olasılığı kuvvetli. Bu durumlarla karşılaşılmadığı takdirde, deliğin gösterdiği istikamette ki kayalık bölgelerde araştırmanıza devam etmenizi öneriyoruz. Ayrıca deliğin bulunduğu kayayı da çok iyi incelemek gerekir. Zira farklı işaretler olabilir.
   
 3. exselans

  exselans Well-Known Member

  Definede delikli taş işareti dürbün gibi bir nevi yer belirteci olmuş bir işarettir böyle bir delikli taş görüldüğünde yapılması gereken şey uygun taraftan deliğin içinden bakmak olacaktır delikten baktığınızda neyi görüyorsanız ona göre değerlendirmede bulunmalısınız genelde bu tip delikli taşlardan bakıldığında taş yada toprak yığma mezarları göstermektedir özellikle hafif tümsek bir noktayı gösteriyorsa orada muhtemel odurki mezar vardır

  Definede Delikli Taş İşareti
  fakat delikli taştan bakıldığından kayalık alanlar yada tek parça gibi kayayı gösteriyorsa hemen o kayaya gidip incelemede bulunulmalı ilk olarak kayada herhangi bir işaret iz varmı bunun tespiti yapılmalı bulunan işaret ne ise ona göre bir çözümleme yapılmalı eğer herhangi bir işaret yoksa kayada giriş gibi farklı bişeyler varmı bakılmalı direk işaretsiz olarak kayada mezarda olabilir. üstteki resimde mesela delikten bakıldığından taş yığma bir alanı göstermektedir. Bazende delikli taşlar sunak alanı olarak kullanılmıştır.

  Bunların delikli taşlardan ayıran özelliği hem yüksek hemde deliğinin oldukça geniş olmasıdır üzerlerinde kimi zaman haç bulunmakta mezarlık alanlarında ise çoklu haçlar bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bazı şeyler ise izlek delikli taşlar yani izlenebilir boyutta bir deliğe sahip ama hemen yanında veya altında mezar tespitiniz bulundu bu gibi durumda o delikten baktığınız noktada kayada yada toprak alanda ki yüksek ihtimal kayadadır mezarın parasının orda olma ihtimali çok yüksektir bu gibi durumları gözden kaçırmamak gerekir.

  Son olarak bazı delikli taşlar ise hayvan bağlama yerleridir o tip yerlerde deliğin bir tarafından bakıp bişeyler boşa aramayın fakat bu tip hayvan bağlama yerleri bulursanız alanı çok dikkatli ve güzelce inceleyin çünkü buralarda sunak alanı olabilir aşağıda sizlere bir hayvan bağlama yeri delikli taşını örnek olarak ekliyorum bir diğer resim ise normal delikli taştır.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Blogger ile Paylaş