1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

en iyi define işaretleri sitesi

'Kardeş Sitelerimiz' forumunda Definebilimi.com tarafından 19 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

 1. Definebilimi.com

  Definebilimi.com DEFİNE BİLİMİ Site Yetkilisi

  arkadaşlar yenilikler bir site daha ekledik hız ve kalıcığı bakımında mükemmel oldu buyrun tanıyalım.
  Define Bulunmalarindan Çok Önce Gömülmüş Yada Saklanmiş Artik Malikinin Bulunmadiği Kesin Olarak Anlaşilan Değerli Eşyalara Denir.
  Define Sektörü Fizik Kurallarini Hiçe Sayip Müneccim, Medyum Yada Durugöru Işlerle Eşleştirerek Yapilan Hobi Değildir. Bizim Için Öncelik Var Olan, Olgu Durumunda Olandir, Gözümüzün Gördüğü Mantiğimizin Kabul Ettiği Adimlari Takip Ederek Yola Çikar Işin Sonunda Ihtiyaç Duyarsak Akli Başinda Hocalardan Destek Alinabilir. Bunun Dişinda Keyfe Keder Gaibden Işlerle Uğraşanlara Ayiracak Zamanimiz Olmamali Bunu Yapan Defineciler Bu Tip Elemanlarin Egolarini Tatmin Etmiş Olurlar. Kisacasi Bir Defineci Hocadan Ne Zaman Nerede Destek Alacağini Mutlaka Bilmeli.
  Define Nedir?
  Toprak Altina Saklanmiş Madeni Para, Külçe Altin, Gümüş Ve Kiymetli Eşyalar.  Çeşitli Hukuklar, Tarihi Seyr (Gelişim) Içinde Yeralti Madenleri Ve Define Hakkinda Hükümler Koymuştur. Feodal Dönemlerde Avrupa Ülkelerinde, Memleketin Tek Sahibi Krallardi. Dolayisiyla Defineler De Onlarin Olurdu. Bugün De Çeşitli Avrupa Ülkelerinde Define Bulan, Yetkili Mercie Haber Vermek Zorundadir. El Koyma Maksadi Olmadiği Müddetçe Saklanmasi ağir Bir Suç Sayilmaz. Fakat Tatbikat Da Defineyi Bulanin Bunu Yaninda Birakmasina Umumiyetle Izin Verilir.
  Defineci Ise Bu Tarz Sahipsiz Kalan Hazineleri Arayan Kişilerdir. Define Işaretlerine Gelince Bu Tamamen Şifreleme Düzeneğidir, Mezar Işaretleri Define Işaretlerinden Biraz Farkli Olup Dinsel Amaca Hizmet Için Tasarlanmiştir, Bu Işaretler Kayalara Oyma Kabartma Bazende Kök Boyasi Ile Yapilarak Günümüze Kadar Ulaşmiştir. Kayalara Yapilan Her Işaretin (Sembolün) Mutlaka Bir Anlami Vardir. Lakin Define Işaretleri Ile Iletişim Kuramayan Defineciler Başarili Bir Kazi Çalişmasina Muvaffak Olamamaktadir, Araziyi Köstebek Yuvasina Çevirmekten Başka Hiçbir Işe Yaramaz. Özellikle Işaretin Bulunduğu Kayayi Kirma Ve Hemen Yaninda Kazi Çalişmasi Yapan Defineciler Oldukça Yaygindir. Oysaki Işaretler Sizi Kilometrelerce Ileride 2. Bir Işaret Aramanizi Anlatabilir.define Işi Kesinlikle Tek Başina Yürütülmemeli, Gerek Ön Araştirma Gerek Insan Gücüyle Yapilan Işlerde Mutlaka Ekibe Ihtiyaç Vardir, Özellikle Ön Araştirma Döneminde Arazide Yalniz Olmamaniz Önemle Tavsiye Edilir.
  4 Ekim 1926 Tarihinde Kabul Edilen Ve Halen Yürürlükde Olan 743 Nolu Türk Medeni Kanunu’nun 696. Maddesi Ise, Define Hakkinda aşağidaki Hükmü Getirmektedir. “Keşiflerinden (Bulunmalarindan) Çok Zaman Evvel Gömülmüş Veya Saklanmiş Olduğu Ve Artik Maliki (Sahibi) Bulunmadiği Muhakkak Görülen Kiymetli Şeyler Define Addolunur. Define, Içine Gömüldüğü Veya Saklandiği Gayr-i Menkul Veya Menkulun Sahibinin Mülkü Olur. İlmi Bir Kiymeti Haiz Eşyaya Müteallik (Ait) Hükümler Mahfuzdur. Defineyi Keşfeden Kiymetinin Yarisini, Tecavüz Etmemek Üzere Hakkaniyete Muvafik Bir Ikramiye Taleb Edebilir.”
  Kazi Çalişmasi Için Bir Araya Geldiğiniz Dostlariniz Arasinda Tamahkar Olanlara Dikkat Edin, Define Bulma Aninda Nasil Bir Tepki Vereceğini Bilmediğiniz Isimleri Kadrodan Çikarin. Defineyi Gün Yüzüne Çikarmak Farkli Bir Atraksiyondur Bu Iş Her Babayiğidin Harci Değildir Bunu Bilin Önleminizi Alin… Değerli Arkadaşlar,, Define Bulmak Hayal Değildir Yeter’ki Buna Inanin; Yapmaniz Gereken Biraz Araştirma; Işaretler Üzerinde Biraz Bilgi Birikimi Daha Sonra Iyi Bir Dedektör Ile Çok Rahat Define Yeri Tespit Edebilirsiniz.

  horasanlı yer nasıl açılır. Define Alaninda Çikarilmiş Kanuni Hükümler Çerçevesinde Defineyi Çikarip Bazi Maddelerin Hükümlerine Göre Defineyi Çikaran Kimseye Devletçe Ödeme Yapilmaktadir… Verilen Tüm Bilgiler Yasal Kazi Çalişmasi Var Sayilarak Anlatilmiştir.değerli Defineci Arkadaşlar Siz Siz Olun Dişaridan Gelen Insanlara Bildiğiniz Işaretleri Göstermeyin, Yok İstanbul’dan Adamlar Geliyor Elinde Güzel Makine Varmiş, Yok İzmir’den Adamlar Geliyor Adam Arkeolog Gibiymiş Gibi Söylemlere Inanip Işaretleriniz-i Göstermeyin, Bu Insanlarin Define Bulduğu Görülmemiş Önce Yeri Öğrenirler Sonra Sizden Habersiz Gelip Işareti Resimleyip Kirarlar, Bunu Ya Üçkağitçi Defineciler Yapar Yada Kilisenin Görevlendirdiği Elemanlar, Kimse Dişaridan Gelen Kişi Define Yeri Gösterecek Diye Hayallere Kapilmasin Bu Tamamen Yalandir. Özellikle Makinesi Olanlara Dikkat Edin;Elinizdeki Makinenin Marka Modeli Nedir Diye Sorun Sizin Bu Işten Anladiğinizi Fark Edince Bakin Nasil Yan Çiziyor.
  Bazi Defineciler Için Dedektör Hazir Gömü Demektir,define işaretleri Yarin Sabah Gidecekler Küp Dolusu Beşibirlikleri Alip Gelecekler. Dedektörü Bu Sananlarin Hayal Kirikliklari Hiç Bitmemiş Bitmez’de. Her Zaman Deriz Bir Dedektör Direk Define Bulmaz Sadece Kişinin Define Bulma Şansini Arttirir, Kişinin Define Bulma Şansi %5 Ise Bunu %20 E Çikarmaktadir; Anlayana Bu Iyi Bir Ortalamadir. %5 Demek 20 Kazidan Birinde Başari Demektir; %20 Ise 5 Kazidan Birinde Başari Demektir; Dedektörün Varsa Kesin Define Bulacaksin Diye Bir Kaide Yoktur, Bunun en Kisa Anlatimi Ise Dedektörü Olan Kişinin Define Bulma Şansi Olmayandan Daha Fazladir.
  Defineci Arkadaşlarin Bilinçsizce Yaptiklari Kazi Çalişmalari Hem Paralarina Hemde Zamanlarina Mal Olmaktadir.
  Define Nedir?
  Define, Toprak Altina Saklanmiş Madeni Para, Külçe Altin, Gümüş Ve Kiymetli Eşya Olarak Nitelendirilebilir.en iyi define dedektörleri

  Çeşitli Hukuklar, Tarihi Gelişim Içinde Yeralti Madenleri Ve Define Hakkinda Hükümler Koymuştur. Feodal Dönemlerde Avrupa Ülkelerinde, Memleketin Tek Sahibi Krallardi. Dolayisiyla Defineler De Onlarin Olurdu. Bugün De Çeşitli Avrupa Ülkelerinde Define Bulan, Yetkili Kuruma Haber Vermek Zorundadir. El Koyma Amaci Olmadiği Sürece Saklanmasi ağir Bir Suç Sayilmaz. Fakat Gerçekte Defineyi Bulanin Bunu Yaninda Birakmasina Genellikle Izin Verilir.

  Yasalarimizdaki Define Tarifi:

  “bulunmalarindan Çok Zaman Evvel Gömülmüş Veya Saklanmiş Olduğu Ve Artik Sahibi Bulunmadiği Muhakkak Görülen Kiymetli Şeyler Define Addolunur. Define, Içine Gömüldüğü Veya Saklandiği Gayrimenkul Veya Menkulun Sahibinin Mülkü Olur. İlmi Bir Kiymeti Haiz Eşyaya Ait Hükümler Mahfuzdur. ”en iyi define dedektörleri

  Defineyi Keşfeden Kiymetinin Yarisini, Tecavüz Etmemek Üzere Hakkaniyete Muvafik Bir Ikramiye Talep Edebilir.

  Define işaretleri

  İslam Hukukunda Defineler Üç Kisimdir:

  defineci

  Defi̇neci̇: Önceden Saklanmiş Hazineleri Bulmaya Çalişan Insandir. Bu Işin Başarilmasi Için Mutlaka Bir Eğitim Almasi Gerekir, Eğitimsiz Defineci Yarardan Çok Zarar Verecektir. Bilinçsiz Defineci Neyi Nerede Ve Nasil Arayacağini Bilmez.
   
 2. Definebilimi.com

  Definebilimi.com DEFİNE BİLİMİ Site Yetkilisi

  Define işaretleri

  Eğitimsiz Bir Defineci, Ayni Zamanda Iflah Olmaz Bir Hastaliğin Bir Umut Sevdasinin aşiğidir. Definecinin Eğitim Alacak Bir Kurumu Yoktur. Bu Itibarla Kulaktan Kulağa Dolaşan Rivayetlere Göre Hareket Etmektedir. Bu Nedenle Dedektör Saticilarinin, Medyumlarin, Cincilerin Ekmek Tenkisi Halindedirler.

  Önemli: Yoğun Teknoloji Ve Bilginin Kullanildiği Çağimizda, Muhtelif Hurafelerle Yola Koyulmak Akil Kâri Değildir. Definecinin Ve Arkeologun Ana Kaynaği Arazidir.

  Definecinin Sorunlarinin Başinda Eğitim Sorunu Gelmektedir. Bu Soruna Devletimizin El Atmasi Şu an Itibariyle Mümkün Gözükmemektedir. O Zaman Bu Sorunu Nasil aşacağiz. Gelişmiş Teknoloji Sayesinde Yazarak, Yazdiklarini,tecrübelerini Paylaşarak Klasik Anlayişta, Yapida Kurtulabilir. Yardimlaşarak Eğitim Sorununu Hal Edebilirler.

  define İşareti Nedir?

  define işaretleri satılırmı

  define işareti Bir Tür Şifreleme Yöntemidir. Sakladiği Varliklari, Değerleri Herhangi Bir Tehlikeye Karşi Korumak Ve Sonrada Gelip Almaya Yarayan Şifreleme Düzeneği Ile Birlikte Bir Çeşit Anlatim Ve Bir Dildir. Bunlar Oyma Kabartma Ve Boyalama Şeklinde Günümüze Kadar Ulaşmiştir. Kayalara Yapilan Her Figürün Motifin Mutlaka Bir Anlami Vardir. Anlamsiz Manasiz Hiç Bir Emek Sarf Edilemez. Ancak Her Kaya Damgasi Da Define Için Değildir. Direkt Gömünün Işareti Olmaz. Bunu Unutmayalim.

  Kaya Damgalari Mutlaka Bize Bir Şey Söylüyordur, Yapim Amacida Bu Olmali, Örneğin Kayalarda Çoğunlukta Gözüken Yuvarlak Oymalar Mezari Işaret Eder, Bu Oymanin Yapiliş Amaci; Mezarin Yaninda Ki Kayaya Oyularak Içine Yağ Dökülüp Yakiliyordu, Bu Günkü Mezarlarin Üstünde Yakilan Mumlar Gibi Biz Buna Mumyalik Desek Daha Mantikli Olacak. Kare Veya Dikdörtgen Oymalarda Aynidir. Bir Ok Yön Için Kullanilmiştir. Özetleyecek Olursak Her Figür Ancak Özellikleri Ile Okunur. Örnek Verecek Olursak Bir Buğday Başaği Berekettir, Bereketi Sembolize Etmişlerdir, Direkt Defineyi Değil.

  Antik Dönem Toplumlarda Sik Sik Yapilan Savaşlar, Ani Baskinlar, Çete Ve Eşkiya Soygunlarina Karşi Insanlar Ellindeki Muhtelif Değerleri Korumak Amaciyla Saklama Ihtiyaci Duymuşlardir, Hatta Günümüz Insanlarin Kismen Uyguladiklari Alişkanliklardir. Gömü Işleri Ve Düzenekler Genelde Taş Ustalari, Sert Cisimlere Şekil Vermekte Usta Insanlar (Heykel Tiraşlar) Tarafindan Yaptirilirdi.

  Bir Gömüye Neden Işaretleme Düzeneğine Ihtiyaç Duyuldu? Bu Sorunun Cevabindaki Genel Mantik Şöyledir. Gömü Başta Güvenlik Nedeni Ile Yapilirdi, Gömen Insan Ihtiyaç Duyduğu an Gelip Kolay Bulacak, Kolay Kazacak Ve Gömü Yerini Kendisinde Başka Kimseler Bilmeyecek, Kendisi Almadan Ölürse Gömüyü Neslinde Dininde Irkinda Biri Gelip Bulsun Alsin Gibi Mantiği Yatmaktadir. Gömerken Saklarken Bile Emniyet Tedbirleri Söz Konusudur.
   
 3. Definebilimi.com

  Definebilimi.com DEFİNE BİLİMİ Site Yetkilisi

  Figürler Nasil Çözülür?


  Define işaretleri

  Yillardan Beri Gelen Tecrübeler Gömülerin Çoğunun Kayalarin Içi Oyularak Kaya Içine Sakladiklarini Göstermektedir.

  İnsanlar Yaşadiklari Topraklar Üzerinde Sürekli Bir Takim Izler Birakirlar Ve Birakmaya Da Devam Etmektedirler.

  define İşaretini Çözmede Önce Ihtiyaç Duyulan Şey; Görülen Rastlanilan Figürün Define Olup Olmadiğidir, Kayalar Üzerine Yapilan Bir Takim Şekiller Iş Olsun Diye Yapilmamiştir Bunlarin Birer Amaci Vardir, Bunlar Içinde Dini Sembolize Eden, Kabileyi Sembolize Eden, Yerel Beyi Sembolize Eden Krallari Sembolize Eden Irklari Sembolize Eden Bir Takim Kaya Damgalari Kullanilmiştir, Gömü Işaretlerini Bunlarda Ayirt Edebilmek Için Eski Insanlarin Davranişlarini Dinlerini Gelenek Ve Göreneklerini Çok Iyi Bilmek Gerekir. Her Işaret Define Değildir.

  /Gömü Işareti Bir Alfabe Bir Matematik Kurali Dahilinde inşa Edilmişlerdir. Bu Nedenle Gömü Işaretleri Zincirleme Birden Fazla Olmalidir.

  Işaretlerden Uygulanan Genel Mantik; Gömünün Işarete Olan Uzakliği, Derinliği Bazen Miktari Bazen De Saklama Biçimi Şeklinde Alfabetik Ve Matematiksel Bir Mantik Hakimdir.

  Define işaretleri

  İşaretleri Çözerken aşağidaki Sorulara Cevap Aramaliyiz.

  Define Nerede Ve Nasil Aranir?

  Definecilik Gibi Eğitim Veren Bir Kurumun Olmamayişi Bir Çok Uyanik Insanlarin Iştahini Kabartmiş, Definecilerin Zaaf Noktalarindan Faydalanilarak Kocaman Sektörler Meydana Getirilmiştir. İnsanimizinGözünün Içine Baka Baka Yalancilik, Dolandiricilik Hat Sefaya Gelmiştir. Günümüzde Bu Işi Sikilmadan Utanmadan Reklamlara Başladilar.

  Değerli Arkadaşlar Şunu Kesinlikle Unutmayiniz. Hiç Bir Insan Elindeki Değerleri Bir Yere Gömüp Yani Başindaki Kayaya Ve Ya Kayalara Bir Çentik Yada Bir Figür Koyup; Ey! Millet Ben Buraya Gömü Yaptim Deme Mantiksizliği Içerisinde Değildir. Arazide Karşilaştiğimiz Kayalar Üzerinde Gördüğümüz Bir Çok Figürler Mevcuttur, Bunlar Bire Bir Gömü Için Yapilmamiştir. Bunlarin Bir Çoğu Mezarlardir, Bazilari Kabile Veya Kavimlere Ait Nişanelerdir, Kaya Mühürleridir, Bir Takim Figürler Sinir Taşlaridir V. S.

  Önemli: Define Sadece Çil Çil Altinlardan Oluşmaz, Bir Yazili Toprak Tablet, Bir Figürlü Vazo, Bir Yazili Kaya Parçasi V. S Eser Ve Objeler Kilolarca Altin Değerinden Olduğunu Unutmamaliyiz, Tahrip Etmekten Şiddetle Kaçinmaliyiz.

  Defineci, Gündönümü Yani 21 Haziran Gönü Doğaya Çiplak Göz Ile Izlemeye Çalişmasi Profesyonel Defineciliğin Gereğidir. Çünkü Bu Gündönümü Gömünün Atlar Gibi Bitkiler Üzerinde Etki Edip Sarartacaktir. İkinci Gözlem Dönemi Rüzgarsiz Lapa Lapa Yağan Kar Zamaninda Doğayi Gözlemlemektir. Gerçekten Yer Altinda Bulunan Muhtelif Metallerin Otlari Sararttiği, Kar Yağişi Esnasinda Kari Erittiği Çevresine Göre Kari Geç Tutup Erken Erittiği Görülecektir. Bir Başka Gözlem Yolu; Kazilan Toprak Üzerinde Ne Kadar Zaman Geçerse Geçsin Mutlaka Orijinal Tabakaya Göre Yumuşak Duracak Birde Üzerinde Yetişen Ot Gibi Bitki Türlerinin Boyu Farkli Ve Kökleri Kalin Olacaktir. Bu Gözlemler Defineciyi Ulaşmasinda Ciddi Şekilde Götürecektir.

  Mezarlik Alanlarinda Bitki Örtüsü Boyu Çok Yüksek Siğ Olmakla Birlikte Toprak Rengi Çevresine Göre Bir Ton Daha Siyah Olur. Bununda Sebebi Insan Bedeninin De Yüksek Seviyede Yağ Bulunmasidir.

  Toprak Altinda Bulunan Altin Ve Gümüş Gibi Metaller Atmosferdeki 15 Ile 27 Derece Issi Seviyesinde Doğal Olarak Isinacak Ve Genleşecek Isinma Ve Genleşe Ile Doğal Olarak Yaydiği Manyetik Alani Da Ayni Yönde açiğa Çikacaktir. İletkenliği Çok Yüksek Olan Altin,sicakliğin Etkisi Ile Elektronlarinda Büyük Ölçüde Bir Hareketlilik Olacaktir, Bu Hareketlilik Sonucunda Manyetik Dalgalari Sikişarak Toprağin en Zayif Yerinde Atmosfere Dağilma Yapacaktir. Elektronlarin Genleşmesi Ile Meydana Gelen Manyetik Üst Seviyede Bir Sikişma Meydana Getirecektir. Sikişma Ve Sürtünme Olayinda Ateşlenme Olayi Da Gerçekleşebilir. Bu Nedenle Ot ağaç Gibi Bitki Örtüsünün Toprak Altindaki Damarlarini Zayiflatip Çevresine Göre Erken Sarmalarina Neden Olacaktir, Eğer Sikişma Ve Sürtünme Fazla Ise O Yerde Bitki Örtüsü Kalmayacaktir. (Definecilerin Hava Isisinin 15 Ve Üzeri Derecelerde Detektörle Arama Yapmalari Daha Avantajlidir. Dedektörlerle Sadece Toprak Yüzeyindeki Metaller Bulunabilir. Fazlasi Için Dedektörler Iş Yapmaz Umutlanmayiniz.)


  Şunu Unutmayalim Insanlar Yaşadiklari Yerlerde Mutlaka Bir Kalinti Birakmişlardir, Birakilan Çeşitli Kalintilar Zamaninda Yaşamiş Insanlar Hakkinda Bilgi Verir,

  Define Bu Alanlar Içinde Olduğuna Dair Arkeoloji Bilimi Ispatlamiştir. Başka Yanliş Yalan Ve Dolandirircilarin Peşinde Gidip Zaman Ve Paranizi Ziyan Etmemenizi Tavsiye Ederiz.

  Önemli: Yasal Izin Almadan Kazi Işlemine Kalkişmayiniz.

  Bir Figüranin Gömü Olup Olmadiği Nasil Anlaşilir?

  Ülkemizde Hemen Hemen Her Bölgede Kayalar Üzerine Yontulmuş Değişik Şekillerde Figürler,izler, Çizgiler, Yazilar Ve Canlilara Ait Resimlere Rastlamak Mümkündür. Bu Şekilde Geçmiş Medeniyetlerin Biraktiklari Bu Izlerin Ne Anlama Geldiği Merak Edilmiş Yillarca Araştirilmiş, Tartişilmiş Bazilari Hakkinda Bir Takim Kanaate Varilmiştir. Bu Medeniyet Izlerinin Hepsi Define Yada Gömü Gibi Anlamak Yorumlamak Yanliştir. Bunlarin Bir Çoğu Define Değildir. Bizi Ilgilendiren Konu Bunlardan Hangileri Direkt Olarak Gömüyü Gösterir Olanidir. Unutmayalim Ki Gömüyü Yapan Insan Kendisinden Başka Birinin Bu Gömüyü Alma Imkani Olmasin, Kendi açisinda Rahat Ve Kolay Olsun, Işaret Dediğimiz Bu Tür Düzeneklerin Yapim Mantiği Budur. O Zaman Bu Işaretler Nasil Çözülecek? Sorumuza aşağida Kisaca Cevap Vermeye Çalişacağiz.


  Halk Bilimi
   
 4. Definebilimi.com

  Definebilimi.com DEFİNE BİLİMİ Site Yetkilisi

  Toplumumuzda Birçok Efsaneler Anlatilir. Bu Efsaneler Içinde Define, Gömü Gibi Unsurlar Konular Işlenir. Eşkiyalar Ve Ermeni Göçünde Ermenilerin Sakladiklari Paralar Hakkinda Uzun Uzadiya Konular Anlatilan Hikâyeler Duyariz Dinleriz. Öncelikle Bu Tür Anlatimlarin Abartmali Olduğunu Vurgulayalim. Ancak Bu Abartilar Içinde Gerçekleri De Gözde Kaçirmamak Gerekir” Ateş Olmayan Yerde Duman Olmaz” Mantiğini Göz Ardi Etmemek Gerekir. Burada Yanliş Olan Şey Abartmalardir.

  Öncelikle Yapilmasi Gereken Şey Hikayeyi Sonuna Kadar Dinlemek, Hikayeye Konu Olan Bölgeyi Gömü Hakkindaki Anlatilan Detaylari Not Etmek, Daha Sonra Köz Konusu Bölgeyi Tespit Etmek Notumuza Düştüğümüz Unsurlari Bulmak Olacaktir. Bulacağimiz Herhangi Bir Iz Konunun Doğru Olduğuna Dair Gösterge Olacaktir.

  Ayrica Bir Bölge Veya Alan Hakkinda Yapilan Anlatimlar Örneğin; Falan Yerde Bir Zengin Yaşamiş, Bir Tek Kizi Varmiş, Kizi Genç Yaşta Ölmüş, Falan Yerde Geçen Yolun Kenarina Mezarini Yapmişlardir… Falan Yerde Bir Evliya Yaşarmiş, Giderken Falan Yerdeki Kayaya Oturmuş… Falan Yerde Günlerce Savaş Olmuş Şehitleri Şurasinda Yatar. … Falan Yerde Kizlar Oyun Oynarmiş … Şeklinde Bir Çok Hikayeler Anlatilir. Bu Anlatimlarin Kaynaği Halktir. O Yörede Kuşaktan Kuşa Aktarilan Yazili Olmayan Kaynak Teşkil Ettiğini Unutmamamiz Gerekir. Definecinin Yapmasi Gereken Şey Anlatilan Bölgeyi Bulmak Bu Bölge Üzerinde Bulacaği Tüm Unsur Üzerinde Detayli Olarak Çalişmaktir.

  Şunu Da Unutmamak Gerekir. Tarihine Uymayan Ve Günümüzde Türbe Diye Bilinen Yerlerin Çevresi Araştirmaya Konu Olacak Yerlerdendir. Örneğin X Isminde Bir Şahis Da Bahsedilir, O Şahsin Anadolu’da Yaşadiğina Dair Hiçbir Iz Yok Tarihi Kaynak Yoka O Şahsin Asil Türbesi Bağdat Şam Gibi Şehirlerde Olduğunu Tarihi Kaynaklar Anlatir. Anadolu’da Bu Tür Yerler Oldukça Çoktur. Öncelikle Bu Tür Yerlerin Ne Olduğunu Hakkinda Bilgi Toplamak Için Önce O Mekanin Görmek Bu Yapitin Taş Işçiliğini, Yapim Tekniğini, Varsa Kitabesindeki Yaziyi, Dikkatlice Incenan-roma Ve Ermeni Yapitlari Olduğu Bir Çoğunda Ermeni Gömüleri Olduğu Bir Çok Çalişma Ile Tecrübe Edilmiştir.

  Defineciler Hayal-kurgu Çalişma Ile Bu Tür Yerlerdeki Definelere Ulaşmasi Mümkün Görülmemektedir.

  Jeofizik

  Tarimsal Etkinliğe Ve Doğa Afetlere Uğramamiş Üst Tabakalarin Üzerinde Binlerce Yil Geçse Dahi Insanin Orijinal Tabakalara Biraktiklari Iler Kaybolmaz. Ancak Bu Durum Tepe Eteklerinde Ve Yoğun Bitki Örtüsüne Sahip Alanlar Için Ilk Bakişlarda Insan Izlerini Bulmak Mümkün Olmayabilir, Bu Sorunu Jeofizik Yöntemlerle Sonuç Alinabilir.

  Bir Röntgen Çekilişini Andiran Planli Çalişma Ile Sonuca Erken Gidilir. Bu Nedenle Araştirmaya Tabi Tutulan Alanin Değişik Yönlerden Resimlenmesi,alan Içinde en Ufak Bir Ayrintinin GözdeKaçirilmamasi,toprak Katmanlari Hakkinda Bilgi Edinmek Için 50×50 Cm Genişliğinde 50-100 Cm Derinliğinde Klavuz Sondaj Çalişmasi Alan Hakkinda Net Bilgiler Verecektir.

  ster Yüzey Isterse Kilavuz Sondajlardan Elde Edilen Bilgiler Birer Sözlük Ve Kilavuz Niteliğini Taşir. Sözlük Anlaşilir Olmadikça Da Hakkiyla Kilavuzluk Yapmayacaği Kesindir.

  Kilavuz Sondajlarin Yanlari 90 Derece Dik Olmasina Itina Gösterilmelidir. Kilavuz Sondajlar Bir Girit Plan (Plan Kare) Kazi Sisteminde Çapraz Atlama Şeklinde Olmalidir. Şöyle Ki; Kazi Alanimizi 100 Metre Kareye Indirdik. Bu Alana 2×2 Metre Aralikla 50×50 Cm Şeklinde Kareler Oluşturup, Bu Oluşan Kareleri in Alana Göre Çaprazlama Şeklinde Olacaktir. Her açilan Kilavuz Sondajda Elde Edilen Bilgiler Kaydedilecektir. Böylece Hem Yüzeysel Hem De Kilavuzlardan Elde Edilen Bilgiler Birleştirilip Değerlendirmeye Tabi Tutulacaktir.

  tmi Insandan Alina Örneğine Benzer Tüm Vücut Hakkinda Bilgi Verir.

  Araştirma Alani Zemini Ana Kaya Ise, Elimize 2 Kilogramlik Balyoz Alip, Anakaya Ya Vurup Yankilarini Dinlemeliyiz.

  Önemli Nokta Alanimiz Içinde Birbirine Yaslatilmiş Iri Kayalar Olabilir, Bu Kayalar Üzerinde Yoğunlukla Çalişmaliyiz. Bu Tür Kayalarin Iriliği Gözümüzü Korkutmasin, Bunlar Insan Gücü Ile Değil Hayvan Gücü Ile Taşinip Giriş Kapatilmiş Olabilir.

  Bu Itibarla, Defineci, Dikkatli, Itinali Bilimsel Metodlar Içinde Ön Araştirmasini Tamamlamalidir. Aynen Bir Röntgenci Gibi, Araştirma Alanini Röntgenleyecek, Elde Ettiği Verileri Bir Laboratuar Yöntemi Ile Tahlil Edecektir. en Ufak Bir Ayrinti Birçok Zaman Başarisizliğa Neden Verebilir.

  Medeniyet Ve Sanat Tarihinden Faydalanmak

  Modern Defineciliğin Olmazsa Olmaz Kuralarindan Biri De Medeniyetlerin Kültür Ve Sanat Tarihini Bilmektir.civa alım satımı
   
 5. Definebilimi.com

  Definebilimi.com DEFİNE BİLİMİ Site Yetkilisi

  Bir Toplumun Uygarliğin Kültürel Ve Sosyoekonomik Inançlari Hakkinda Bilgi Olmadan Defineciliğe Başlamadan, Karanlikta Herhangi Bir Şeyi Aramaya Benzer. Toplumlarin Hareketleri Hakkinda Bilgi Edinmeden Yapilan Definecilik Bir Cinayettir. Beraberinden Büyük Ölçüde Tahribati Getirir, Bu Tür Tahribat Beraberinde Bir Daha Ulaşilmasi Mümkün Olmayan Doküman Ve Izi Yok Etmektedir. Bilinçsiz Bir Defineci Bunun Farkinda Olmasi Mümkün Değildir. Zaten Defineciyi Hedefine Ulaştiracak Bir Çok Detay Insanin Önemsemediği Unsurlar Olabilmektedir. Herhangi Bir Kaya Üzerine Kazilmiş Bir Figüranin Ne Anlama Geldiğini Ne Amaçla Yapildiğini Ilk Bakişta Anlamak Için O Işareti Yapan Insanlari Tanimak Gerekir.

  Anadolu’da Kayalara Kazilmiş Bir Çok Figüran Ve Bu Figüranlara Yüklenmiş Bir Çok Anlatimlar Bulunmaktadir. Bu Tür Izler Geçmişin Dili Halindedir. Bu Dili Ne Olduğunu Bilmeden Diyaloga Girmek Felaketi Doğurur. O Figüranlar Konuşuyor, Ancak Senin Onun Lisaninda Anlayacak Bir Kulağin Ve Bilgi Dağarciğin Olmasi Şarttir, Figüranin Lisaninda Anlamazsan Kizar Onu Kirmak Suretiyle Susturursun. Bu Susturma Olayi Bir Cinayetten Farki Yoktur. Sana Kendisini Tanitmaya Çalişan Bir Lisani Yok Etmemek Için O Lisani Iyi Öğrenmen Gerekir.

  Bu Tür Izlere Önce Sanat Yönünde Yaklaşilmalidir. Sonra Bu Sanat Eserini, Izini Kim Birakti? Onu Öğrenmeye Çalişmaliyiz.

  Ülkemizin Geçirdiği Tarihi Evrelerinde Roma-grek Kültürlerine Bağimli Olarak Gelişmiştir Yani Inançlari Hiristiyan’dir. Yaşam Ve Sanatlarinda Inancin Tüm Çizgileri Işlenmiştir, Sanat Eserlerinde Genelde Tanri Figürleri Çok Kullanilmiştir.

  Sanat Tarihinde Faydalanarak Araştirma Alanimiz Içinde Rastlayacağimiz Hrhangi Bir Izin Kime Ve Kimlere Ait Olduğunu Öğreneceğiz. Daha Sonra O Toplumun Yaşamla Inançlari Ile Hareketlerini Öğrenerek Olayin Çözümüne Zemin Hazirlamaliyiz.

  Bir Amaya (Gözleri Görmeyen) Yürümesi Ve Yönünü Bulmasi Için Bastona Ne Kadar Ihtiyaci Varsa Definecinin De Ayni Şekilde Tarih Ve Sanat Tarihine Ihtiyaci Vardir. Yoksa, Bastonsuz Bir Amma Bastonsuz Sokakta Nasil Yürüyorsa Definecide Ayni Şekilde Olur.

  Yüzey Araştirma

  Definecilik Ve Arkeolojide Kaziya Başlamadan Önce Ilk Çalişmasi Yüzey Araştirmasi Yapma Ve Bulduğu Bulgulari Değerlendirme Işidir.

  İnsanlar Yaşadiklari Topraklarda Iz Birakirlar, Orijinal Doğaya Yapilan Her Bir Müdahale Bir Iz Bir Tabaka Oluşturur. Bu Tabakalarin Üzerinde Ne Kadar Zaman Geçerse Geçsin Orijinal Doğaya Göre Farklilik Oluşturur. Bu Farkliliklar aşağida Anlattiğimiz Şekillerde Anlaşilir.

  Müdahale Edilmiş Ve Orijinali Bozulmuş Tabaka Üzerinde Yetişen Bitki Boylari Sap Kalinliklari, Köklerin Kalinliklari Orijinal Tabii Katmana Göre Farkli Olur. Yumuşaktir Kolay Ve Rahat Kazilir. Yine Insanlar Tarafinda Müdahale Edilmiş Kayalarin Yüzeylerinde Oluşan Yosun Tabakasi açik Renkli Ve Gençtir.

  Şahis Gömüleri Ve Kaya Mezarlari Direkt Olarak Kaya Içine Yapildiğindan Kayalarin Yüzeyinde Oluşan Farkli Tabakalari Titizlikle Incelenmelidir. Bu Tür Yerlerin Sonrada Kapatilan Kaya Etrafinda Kirli Beyaz Yada Yeşilimtirak Renkte Bir Katman Oluşur.

  Yer Altina Gömülen Muhtelif Maddenler (Altin Hariç) Zaman Içinde Yanar Ve Olarak Gaz Oluşturur, Bu Gaz Yer Yüzüne Çikmak Için Üst Katmanlari Zorlar Ve Katmanin Zayif Noktasina Sizarak Atmosfere Dağilir, Bu Tür Gazin Sizdiği Yerde Bitki Tabakasi Farkli Olur, Ya Ot Yetişmez, Toprak Yapisi Çorak Gibi Dir, Ya Erken Sararir, Erken Kurur Kurumasa Bile Renkleri Sariya Yakin Yeşillikte Olur.

  Kişin Karin Lapa Lapa Yağdiği Zaman Yüzeysel Araştirma Yapmak Çoğu Zaman Başariya Götürür. Toprak Yüzeyine Sizan Gaz Karin Erken Erimesine Yada Kar Tutmamasina Neden Olur. Kar Tutsa Bile Kendi Çevresine Göre Geç Tutar Erken Erir,

  Doğal Tabakaya Göre Farklilik Oluşturan Her Bir Tabaka Bulgu Birer Ip Ucudur, Bu Ip Uçlarinin Sağlikli Bir Biçimde Değerlendirilmesi Gerekir.

  Görüldüğü Gibi Definecilik Kolay Bir Iş Değil,bilgi Tercube Ve Titiz Bir Çalişma Ister, Bu Nedenle Araştirma Yapilan Alanlar Üzerinde Orijinal Doğaya Aykiri Olan, Insanlarin Müdahalesi Sonucunda Oluşan Katmanlara Odaklanmalidir.

  Define Arama Sistemleri

  Yer Altinda Bulunan Işlenmiş Yada Işlenmemiş Metalleri Bulmada Kullanilan Elektronik Yada Elektronik Olmayan Sistemleri Tek Tek Inceleyelim.
   
 6. Definebilimi.com

  Definebilimi.com DEFİNE BİLİMİ Site Yetkilisi

  Elektronik Cihazlar

  Dedektör Sistemleri: Dedektör Sistemleri, Gaz,sivi Ve Kati Halde Bulunan Maddeleri Özelliklerine Göre Diğer Metallerden Ayirabilen Elektronik Sistemlerdir. Bu Sistemler Kullanilacak Işe Ve Alana Göre Ayri Ayri Tasarlanir. Mayin Bulmak Için Tasarlanmiş Bir Dedektörle Altin Yada Gümüş Gibi Metalleri Bulmaniz Imkansizdir. O Zaman Definecinin Kullanacaği Dedektör Geniş Amaçli Bir Tasarim Olmasi Gerekmektedir, Altin, Gümüş, Bronz, Bakir, Demir Gibi Madenlerin Yaninda Boşluk Kemik Gibi Ve Hatta Bu Metallerin Oksit Gazini Da Tespit Etmeli Ve Derinden Algilamalidir.  Bu Tür Cihaz Yer Altinda Gelen Ve Bulmak Istediğimiz Metalin Manyetik Frekansini Yakalama Okuma Ve Cinsine Göre Ayirim Yapabilecek Şekilde Tasarlanmalidir. Dedektörlerin Önemli Unsurlarindan Biride “toprak Ayari” Dir Bu Yara Arama Başliğinin Dolaştiği Yerde Değeri Olmayan Metallere Yada Küp Parçalari Içinde Bulunan Metal Parçalarina Ait Zayif Frekanslari Es Geçme Olayidir. Toprak Ayari Denilen Sistem Yoksa Kullanici Durmadan Sinyal Alacak Ve Başarisiz Kalacaktir. Dedektör Tasariminin Yani Sira Kullanicinin Deneyim Ve Bilgi Sahibi Olmasi Şarttir,

  Dedektör Sistemi Yer Altina Sinyal Gönderemez, Arama Başliği Yeryüzüne Yayilan Yaklaşik 10 Cm Yüksekliğindeki Metallerin Yaydiği Manyetik Frekanslarini Yakalar. Siz Arama Başliğini 10 Cm Den Yüksek Tutarsaniz Dedektörün Yayilan Frekansi Yakalama Şansi Ortadan Kalkar. Kullanimla Ilgili Önemli Konulardan Biride Sicakliktir. Gün Sicakliği 15 Ile 25 Derecelik Isi Arasinda Iken Arama Yapilmalidir.

  Definecilik Masrafli Bir Hobidir Bu Nedenle Araştirma Yapmadan Önce Çok Güzel Hesaplamalar Yapilmalidir.

  Unutmayin Ki Dedektör Defineyi Bulmaz, Sizin Bulduğunuzu Teyit Eder, Hedef Noktayi Test Eder. Bunun Içinde Büyük Masraflara Katlanmanizi Tavsiye Etmiyoruz. Bulmada, Size Tarih Bilgileriniz Yardimci Olacaktir.

  Alan Tarama Sistemleri: Bu Sistemler Daha Geniş Çapli Alani Taramakta Ve Nokta Tespitini Kademeli Olarak Yapmaktadir. Dedektör Sistemlerinden Daha Avantajli Olarak Görülmektedir, Dijital Ekran Ve Metallere Göre Ayirma Özelliğine Sahiptir, Uygun Tasarimli Olanlari Alip Kullanmanizi Tavsiye Ederiz, Y Alirken Kalite Ve Garanti Belgesinin Olmasinda Dikkat Etmek Gerekir.

  Kamera Sistemi: Definecilikte Kullanilacak en Ideal Sistemdir. Bir Video Kamere Yapisinda Olup, Iki Adet Yardimci Antenle Çalişan, Kapali Alandaki Görüntüyü Ve Sesi Çok Derinlerden Algilayan, Kaydeden Daha Sonra Bilgisayar Ortaminda Görüntüler Hakkinda Değerlendirme Yapma Imkani Olan Bir Sistemdir.

  Çubuk Sistemleri: Muhtelif Metallerden Imal Edilmiş, Elde Çalişan Elektronik Olmayan, Görünüşte Basit Olan Bir Sistemdir. Bu Sistemin Avantaji Kadarda Dezavantaji Vardir. Bir Çok Sorunlari Olan Bir Sistemdir, Çünkü Toprak Içinden Binlerce Çeşit Mineraller Var Bunlari Yakalama Yorumlama Ve Ayrima Gibi Bir Özellikleri Bulunmamaktadir. Başka Dezavantaji; Güneş Patlamasi, Kutup Bölgeleri; Atmosferik Olaylar, Yüksek Gerilim Hatlari, Uydu Araçlarindan Gönderilen (Tv Ve Cep Telefonlari Gibi) Bir Çok Sinyaller Bu Sistemin Sağlikli Çalişmasini Büyük Ölçüde Etkilemektedir.

  Kazi Tekniği

  Kazi Öncesi Yapilmasi Gereken Önemli Işler, Kazinin Amaci, Kazi Için Uygulanacak Yöntem Ve Ayrintili Bir Program Hazirlanmasi Başarinin Temel Ilkesidir.

  Kaziya; Yasal, Parasal Ve Işgücü Şeklindeki Sorunlar Çözümlenmeden Başlanmamalidir.

  Kazi Yapilacak Alanin Toprak Ve Jeolojk Yapisi Kazi Yapan Için Bir Kaynak Halindedir, Bu Kaynak Yazili Bir Metin Nasil Okunuyorsa Öyle Okunmalidir. Çünkü Toprak Yapisini Katmanlarini Okumak Bu Bilgiler Tarhsel Bilgi Niteliğindedir, Toprak Katmanlari Iyice Okunmazsa Kazida Başari Sağnmayacak Kadar Ciddi Bir Konudur. Kaziyi Yapacak Insanin Toprak Yapisini Çok Iyi Okuyabilecek Bir Tercubeye Sahip Olmasi Gerekir,böyle Bir Tercubesi Yoksa Mutlaka Uzman Birinde Yardim Almalidir.

  Kazi Işi Kendi Başina Bir Bilim Dalidir. Bu Nedenle Amaç, Ve Yöntemleri Vardir.

  Mezar Kazi Tekniği

  Günümüzde Olduğu Gibi Eski Medeniyetlerden De Cesetler Inançlara Göre Saklanirdi. Bu Saklama Işi Medeniyet Ve Inançlara Göre Farklilik Göstermektedir.

  Bu Konuda en Basit Mezar Türü Toprağa açilmiş Bir Çukur Şeklinde, Bazen Bu Çukurun Kenarlari Taşlarla Örülerek Bir Sandik Halinde Olabilmektedir.

  Eski Medeniyetlerde Ölüler Bazen Yerleşim Alani Içine Gömülürdü, Yerleşim Alani Içine Gömülen Cesetler Genelde Odalarin Tabaninda Yer Alirdi. Bazende Yerleşim Alani Içine Gelişi Güzel Yerlere Gömerlerdi.

  Yerleşim Alanlari Dişina Yapilan Ölü Gömme, Toplu Mezarlik Alanlari Oluşturulurdu.

  Mezar Kazilarinda Öncelikle Dikkat Edilmesi Gereken Unsur, Kazilacak Mezarin Hangi Medeniyete Hangi Din Mensubuna Ait Olduğu Bilinmelidir. Bilinmiyorsa Araştirilmalidir. Mutlaka Bir Kanaate Ulaşilmalidir. Bu Tür Mezarlarda Pek Fazla Değerli Eşyalar Bulunmaz, Çoğu Zaman Boş Olurlar, Yani Ölü Armağanlari Olmayanlar Çoğunluktadir.

  lBu Alanlara Kazi Yapilirken Mutlaka Deniyimli Olmak Yada Deneyimli Birinde Yardim Almak Kazi Yapanin Faydasina Olacaktir.

  Bu Tür Kazilarda Dikkatlice Üstten Alta Doğru Kazilarak Inilmelidir. Kazinin Geniş Çapli Olmasina Dikkat Edilmelidir. Cesede Ait Kemiklere Ratlaninca Tam Orta Yerinde Temizlenmeli Kemiklerin Kirilip Dağilmamasina Dikkat Edilmeli, Ölü Armağanlari Alindiktan Sonra Kemikler Paketlenip en Yakin Müzeye Teslim Edilmelidir.
   
 7. Definebilimi.com

  Definebilimi.com DEFİNE BİLİMİ Site Yetkilisi

  Mezarda Çikabilecek Içi Toprak Dolu Kap Kacak Gibi Eşyalar Rast Gele Boşaltilmamali, Içindeki Toprak Paketlenip Incelenmek Üzere Iligili Müzeye Teslim Edilmelidir.

  Yerleşim Yerleri Dişinda Toprak Üzerinde Hiç Bir Nişanesi Olmayan Mezarliklarin Keşfi Çoğu Zaman Rastlanti Şeklinde Olmuştur. Böyle Bir Rastlanti Esnasinda Mezarlik Alani Iyice Tespit Edilmeli, Bunun Için:

  Bitki Örtüsünün Farklilaştiği Yerde Başlanarak 5×5 Cm Kalinliğinda 40 Cm Uzunluğundaki Kaziklar 1×1 Metre Araliklarla Çakilmali, Ve Bu Kaziklar Ip Ile Birbirine Bağlanmalidir. Daha Sonra 25 Mm Kalinliğinda Darbelere Dayanikli 150 Cm Uzunluğunda T Şeklinde Bir Demir Kazik Ile Iple Yaptiğimiz Plan Karelerine Merkezine Çakmaliyiz. Demir Kazğimizin Kolaylikla Çakildiği Yer Mezardir.

  Bu Anlattiklarimiz Yasal Izin Alinmiş Bir Kazi Varsayarak Anlatmiş Olduk, Yasal Olmayan Kazi Yapmaktan Kaçininiz.

  Define Olma İhtimali Yüksek Sembollerden Bazilari

  İşaretler: Doğada Mevcut Tabiat Varliklari, Taşlar, Mağaralar, Duvar Resimleri, Kayalara Çizilen Resim, Figür Ve Şekiller, Kaleler, Manastir, Kiliseler, Mezarliklar Vs. Üzenine Işlenen Resim, Şekil, Figür Ve Işaretler Kültürden Kültüre, Inanç Özelliklerine, Zaman Takvimindeki Dönemlere Ve Insanlarin Yaşadiklari Coğrafi Bölgelere Göre Değişmektedir. Şekiller Tek Başlarina Anlam Vermezler. Şekil, Resim, Figür Ve Işaretler Birbirlerini Tamamlarlar. Incelenirken Mutlaka Birkaç Tane Resim, Figür, Iz Ve Işaret Olmalidir.

  Taş Çikarilmiş Mağara: Mağaranin Içine Girildiğinde Karanliksa Aydinlatilmali Ve Tavan Veya Duvarlardan Özenle Kesilmiş Taş Var Mi Incelenmelidir. Kesme Yolu Ile Taş Çikarilmişsa Mağarada Bir Şeylerin Olabileceğine Işaret Eder. Ancak Bunun Tuzak Veya Aldatmaca Olduğunu Iyi Öğrenmek Incelemek Gerekir. Taş Çikarilmiş Mağaranin Dolu Olma Olasiliği Çok Yüksektir. Ancak Tehlike Oraninin Da Çok Yüksek Olduğu Unutulmamalidir. Acemice Davranarak Iz, Işaret Ve Sembolleri Yok Edilmemelidir.

  Gazli Mağara: Yer Altinda Ulaşilmasi Güç Olan Mağaralara Girildiğinde Ilk Dikkat Edilmesi GerekenMağaranin Zehirli Gazla Dolu Olup Olmadiğidir. Mağara Tavaninda Yarasa Yuvalari Varsa Veya Mağarada Canli Hayvan Yaşadiğina Dair Izler Varsa Mağarada Gaz Olayi Yoktur. Genelde Zehirlenmeler Çok Yavaş Gerçekleşir. Canli Hayvan Yaşamamişsa Mutlaka Gaz Maskesi Ile Girilmelidir. Genelde Defineciler Bu Gazla Yavaş Yavaş Zehirlendiği Için Hiçbir Şey Anlamadan Ölürler. Gaz Olasiliği Yüksek Mağaralari Havalandirarak Ve Gaz Maskesi Ile Girilmelidir.

  Kapali Mağara: Taş Veya Üzerine Çizilmiş Büyük Yarim ‘o’ Harfi Şeklinde Veya Biraz Daha Oval Çizgi Çok Yakin Bölgede Bir Mağara Olduğunu Işaret Eder. Ancak Bu Mağaranin Figürlerin Çizildiği Dönemde Hiçbir Giriş Ve Çikişin Olmadiğini Ifade Eder. Bu Tür Mağaralara Ilk Giriş Mutlaka Tuzaklidir, Gazlidir Ve Çok Tehlikelidir.

  Akrep: Akrep Resimleri Veya Figürleri Çok Çeşitli Anlamlarda Kullanildiği Görülmüştür. Zor Ve Zahmetli Işlerde Görülen Akrep Resmi Burada Çok Büyük Bir Tehlikenin Varliğina Işaret Eder. Özellik Değirmen,havuz,mağara,kuyu,yer Alti Mahzenlerinde Çok Sik Karşilaşilir. Bütün Olaylar Iz, Işaret Ve Semboller Bir Bütün Halinde Incelenmeli Tuzak Mutlaka Bertaraf Edildikten Sonra Aramalar Yapilmalidir.

  Balik: Akarsu, Göl,göletlerdeki Kayalara Çizilmiş Çok Çeşitli Balik Resmi Ve Figürleri Yakin Bölgede Bir Hazinenin Olduğunu Ifade Eder. Balik Genel Olarak Hazine Olarak Nitelendirilir. Balik Ile Ifade Edilen Hazinenin Yerini Bulmak Hem Kolay Hem De Çok Zordur. Baliğin Büyüklüğü-küçüklüğü,eğimi,yönü,pozisyonu,tek-çift Olup Olmadiği,yaninda Başka Sembollerin Olup Olmadiği Gibi Konular Uzmanlik Isteyen Işlerdir.

  Küp/kürze: Su Içinde Veya Civarinda Hazinenin Varliğini Işaret Eder. Burada Dikkat Edilmesi Gereken Bu Işaretlerin Göl,irmak Veya Gölet Kenarindaki Figürün Anlamidir. Susuz Alandakilerle Kariştirilmamalidir.

  kare oyma çözümü,yuvarlak oyma çözümü,aslan işaretinin çözümü,define işaretlerinin çözümü,definede işaretlerin anlamı,define nedir,define bulmak kolaymı,define nasıl aranır,define buldum ne yapmalıyım,sikkelerin değerleri,define bulmak zormu,

  Ibrik: Su Veya Gölet Kenarlarindaki Taşlara Çizilmiş İbrik Figürü Su Kenarinda Ve Genelde Çizilen Taş Çevresinde Para Olduğunu Ifade Eder. Ama Bu Para Büyük Değildir.

  Halka: Duvarlarda Veya Herhangi Bir Taş Üstüne Çizilen Halka Işaretleri Veya Halkanin Kendisi Burada Birden Fazla Ve Çok Büyük Tuzaklarin Olduğunu Anlatir. Halka Figürleri Tekte Çizilmiş Olabilir Bir Kaç Figürün Arasinda Da Olabilir. Tuzaklarin Biri aşilirken Veya Bertaraf Edilirken Diğer Tuzaklarin Çalişabileceğini Unutmamak Gerekir. Halkanin Anlam Ve Çeşitlerini O Yerin Önemi Ile Eşleştirebilirsiniz.

  Ayak İzi̇: Mağara Taban,tavan Veya Duvarindaki Oyulmuş Veya Çizilmiş Ayak Izinin Herhangi Bir Yere Basildiğinda Mekanik Olarak Çalişan Bir Tuzağin Olduğunu Ve Çaliştiktan Sonra Durdurulamayacağini Simgeler. Basilan Yer Tuzaklari Bir Tane Olabileceği Gibi Bir Kaç Tane Değişik Tuzakta Olabilir.

  Deve: Deve Resim Veya Figürleri Çok Çeşitlidir. Yürüyen,duran,ayaği Havada,kafasi Havada, Hörgüçlü, Hörgüçsüz, Tek Hörgüçlü,çift Hörgüçlü Vs. Dir. Deve Belli Bir Hazine Veya Değerli Eşyalari Simgeler. Çok Iyi Incelenmeli Diğer Figürlerle Bir Çözümlenmelidir. Develer Para Anlami Taşidiği Gibi Deve Ile Taşinabilecek Eşyalari Da Simgeler.

  Çiplak Kadin: Resim Ve Figürler Arasinda Veya Tek Başina Çiplak Kadin Resmi Ve Bir Yilanin Kadinin Belinden Başlayip Omuz Başina Çikmasi Veya Hareket Edip Omuz Başinda Başinin Olmasi Bu Bölgede Çok Önemli Bir Kral Veya Kraliçe Mezarlari Olduğunu Simgeler. Bu Figürler Diğer Figürlerle Tamamlanip Mezarin Yönünü Veya Yerini Işaret Eder.

  Düz Yilan: Yilan Kivrimlari Ve Çeşitleri Çok Önemlidir. Zehirli Yilanlar Tehlike Anlamlarini Da Içermektedir. Ancak Yilanin Her Kivrimlari Belli Bir Ölçü Olarak Kabul Edilerek Yilanin Baktiği Tarafta Bir Hazine Veya Değerli Bir Şeyin Olduğunu Ifade Eder.  Teknoloji Kullanimi

  Modern Defineciliğin Teçhizat Portföyünde Olmazsa Olmaz Unsurlarinda Nokta Tespi̇t Cihazlaridir.

  Teknolojinin Ve Bilgini Yoğun Kullanildiği Çağimizda, Definecilik Alaninda Mutlaka Teknolojiden Faydalanmalidir. Teknolojinin Avantajlari Yaninda Dezavantajlari Söz Konudur Bu Nedenle Bilgi+teknoloji Birlikte Kullanilmadir. Var Sayalim Elinizde Mükemmel Bir Teknoloji Var, Araştirma Yapacağiniz Araziyi Taniyorsaniz, Iyi Seçememişseniz Teknoloji Size Fayda Vermeyecektir, Neyi? Nerede? Nasil? Arayacağinizi Bilmeniz Gerekir, Bunun Için Arkeolojik Ve Jeofizik Biliminde Azda Olsa Bilgi Sahibi Olunmasi Gerekir.

  Piyasada Birden Çok Markaya Sahip Cihaz Ve Dedektör Satilmaktadir, Biz Burada Marka Yerine Cihazlarin Can Alici Yönü Olan Tasarimda Kullandiklari Malzemeyi Öneriyoruz, Bir Nokta Bulma Cihazi;dijital Flaş Bellekli Ve Bu Belleğe Kiymetli Metallerin Manyetik Frenkaslarinin Yazili Olanlari Tercih Edilmelidir. Aksi Olan Bir Cihaz Sizi Yari Yolda Birakir Başari Sağlatmaz.

  Definecilikte en Ideal Arma Sistemi ” Kamera Sistemleridir” Bu Sistemler Hem Pahali Hem De Başli Başina Eğitim Alinmasini Gerektirir, Imkanlari Olanlarin Bu Sistemleri Mutlaka Kullanmalidirlar.

  Cihaz Seçiminde Mutlaka Cihazlarin Dilinde Anlamak Yada Anlayan Birinden Yardim Almak Gerekir, Yoksa Satin Alacağiniz Cihazla Dağlarda Çivi Ve at Nali Toplamaya Devam Edersiniz. Şunu Unutmayiniz, Cihazlar Gömüyü Bulmaz, Cihazlar Sizin Bulduğunuz Bir Takim Şüphelerinizi Test Eder, Ve Işinizi Kolaylaştirir.
   
 8. Definebilimi.com

  Definebilimi.com DEFİNE BİLİMİ Site Yetkilisi

  Cihazlari Kullandiğiniz Alan Içinde Herhangi Bir Sinyal Alamdiniz, Ancak Araştirma Alani Içinde Yüzeysel Olarak Belirli Nişaneler Var, Rahat Değilsiniz Ve Halen Kafanizda Soru Işareti Var Ise O Zaman Alani Fotoğraflayin, Kamera Kullanarak Alani Kare Kare Kameraya Kaydediniz, Elde Ettiğiniz Görüntüleri Defalarca Izleyerek Çözüme Gidiniz, Çözemediniz O Zaman Bu Konularda Uzmanlaşmiş Birilerinden Yardim Isteyiniz.

  En Güzel Yöntem Arkeoloji Yöntemlerini Kullanmaktir.

  Kimler Nasil Gömdü?

  Gömüler Bilerek, Zorunlu Ya Da Sel, Deprem Vb. Tabii Afetler Sonucu Yeraltinda Kalanlar Olmak Üzere Düşünülmelidir.

  Dini Gömüleri: Eski Uygarliklarin Kilise Veya Benzeri Tapinak Yöneticilerinin Zenginlikleri Bilinir. Kiliseler Belli Dönemlerde Osmanli Topraklarindaki Her Tür Bilgiyi Kayit Altina Almakta Idiler. Halkin Zenginliği-fakirliği, Toprak Sahipleri, Ekilen-biçilen Mahsul Ve Miktarlari Onlar Için Önemli Idi. Osmanli Merkezi Idareleriyle Metropoliten Ve Bağli Birimleri Arasindaki Bütün Bölgelerin Irtibat Ve Münasebetleri Gibi Daha Pek Çok Durum Kilise Kayitlari Altinda Bulunmaktaydi. Kiliselerin Içinde Çoğunlukla Var Olan Gizli Bölmeler, Papazlarin Hem Giriş Çikiş Noktalari Ve Hem De Bu Yerler Saklama Mekâni Olarak Kullanilmakta Idi. Dolayisiyla Ani Saldiri Ve Işgaller Esnasinda Bu Tür Belge Ve Paralar Kaçirmaya Firsat Bulunamadan Çoğu Zaman Bulunduklari Yerlerde Birakilmişlardir. Kilise Gömüleri Içinde Çoğu Zaman Ele Geçen İncil Ve Haçlar, Kilise Cemaatinin Bağişlari Olan Paralar, Papazlarin Şahsi Birikimleri, Kiliseye Yapilan Devlet Ve Vakif Yardimlari Vb. Gibi Saklantilar Olabilmektedir. Özellikle Yukarida Bahsettiğimiz Doküman Vb. Kayili Bilgiler Daha Ziyade Papazlarin Evlerinde Ve Gizli Tünellerinde Olabilmektedir.

  Ermeni Gömüleri: Osmanlinin Son Dönemlerinde Ve Kurtuluş Savaşi Esnasinda Ermeni, Yunan Ve Rumlarin Kaçarken Ya Da Tehcir Esnasinda Birakmak Zorunda Olduklari Para Ve Kiymetli Eşyalardir. Çok Az Ve Işaret Yerine Nirengilerle Kayitli Olan Rum Terekelerine Mukabil Ermeni Gömüleri, Çok Büyük Olasilikla Paranin Yakinlarina Ustaca Birakilan Işaretlerle Bilinirler. Gerçekten Dünyada en Iyi Saklama Metotlarina Sahip Olan Milletlerden Birisidir Ermeniler. Genellikle Bir Gömünün Çevresine Birden Fazla Ve -çok Rastlanan Şekliyle- en Az Üç Adet Işaret Birakirlar.

  Savaş Gömüleri: Avrupa, Asya Ve Afrika Üçgeni Üzerinde Tarihin Her Döneminde Stratejik Özellikleri Bulunan Anadolu Topraklari, Sayilamayacak Pek Çok Cazibesi Sebebiyle Birçok Kavmin Ilgi Odaği Olmuştur. Üzerinden Asirlarca Pek Çok Ordunun Geçtiği Bu Topraklarda Ayni Zamanda Pek Çok Savaşlar Yapilmiş, Sayisini Bilemediğimiz Uygarliklar Kurulmuştur.

  Savaşlarin Yapildiği Bir Coğrafyada Elbette Ki Soygunlar Ve Gasplar en Doğal Olan Şeylerdir. Bir Köyden, Kasabadan, Şehirden Işgal Gücü Olarak Geçen Ordularin Askerleri Yaptiklari Talan Ve Soygunlardan Elde Ettikleri Ganimetleri Gidecekleri Ileri Merhalelerde Yanlarinda Taşima Imkânina Sahip Olamayabiliyorlardi. Çiktiklari Savaş Yolculuğundan Geri Dönerken Almak Üzere Muhariplerin Belli Noktalara Yaptiklari Gömüler Anadolu’muzun Pek Çok Yerinde Mevcuttur.

  Bu Tür Gömüler Soygunlarin Yapildiği Yerleşim Bölgelerinin Hemen en Yakinindaki Uygun Arazi Şartlari Içine Saklananlardir. Savaşçi, Elde Ettiği Ganimeti Önündeki Uzun Yolculuğunda Beraberinde Taşiyamayacaği Için Gömme Ihtiyaci Duymuştur. Bunun Için De Ya Yerleşim Bölgesinde Uygun Bir Noktaya, Ya Da Yerleşimi Terk Eder Etmez en Yakin Bir Münasip Yere Gömüsünü Yapacaktir.

  Şahis Gömüleri: Antik Dönemlerde Bankalar Yoktu. Bu Nedenle Insanlar Ellerindeki Paralarini Küp, Kese, Veya Benzeri Şeyler Işinde Muhafaza Ederlerdi. Burada Muhafaza Edilen Paralar O Insanin Sermayesidir, Harcayacak, Fazla Kazancini Ilave Edecektir. O Zaman Bu Insan Elindeki Sermayesini Götürüp Bir Arazide Muhafaza Etmez. Yaşadiği Mekan Içinde Ya Duvar Yada Tabana Gizli Bir Bölme Yaparak Saklayacaktir. Yerleşim Alanlarindan Buna Dikkat Etmek Gerekir. Dağda Ve Arazide Şahis Gömüsü Aramak Akil Ve Mantik Işi Değildir.

  Eşkiya Gömüleri: Yaşanti Olan Mağara Içleri Ve Çevresi, Su Kaynaklari Çevresinde Gibi Alanlari Kullanmişlardir. Defineci Arasinda Dolaşan Eşkiyalar Hakkinda Bu Güne Kadar Sonuca Ulaşani Görülmemiştir.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Blogger ile Paylaş