1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

höyükler ve açılmış örnekler

'Hangi İlde Define Olur-İl İl Tarihi Geçmiş' forumunda Definebilimi.com tarafından 27 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

 1. Definebilimi.com

  Definebilimi.com DEFİNE BİLİMİ Site Yetkilisi

  höyükler ve açılmış örnekler  [​IMG]

  Tahribatın Görsel Belgelerinden Bazı Örnekler.memleketimizde en çok önemi olan höyükler bakı bakalım nasıl işlem yapmış.
  Akbaş: Kalkolitik Çağ'dan İlk Tunç Çağı'na kadar uzanan bir kültürün izleri taşıması gerekirken tüm höyük ortadan kaldırılmış ve yeni karayolunun dolgusu için kullanılmış. Hemen güneyinden geçen karayolu yapımı sırasında höyük ortadan kaldırılmış. Akbaş Şehitliği'nin dayandığı doğal yükselti üzerinde olması gereken höyükten günümüzde iz kalmamış. Üzeri kısmen çamlık, kısmen ekili arazi.


  DEFİNE İŞARETLERİ NASIL ÇÖZÜLÜR HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ !!
   
  Son düzenleme: 19 Mart 2019 01:55
 2. Definebilimi.com

  Definebilimi.com DEFİNE BİLİMİ Site Yetkilisi

  llık. 1. Dereceden 3. dereceye indirilerek imar izni verilmiş ve höyüğün üzerine 6'şar kattan 13 tane apartman dikilmiş.
  [​IMG] Baştepe: 7.000 yıllık ve oldukça büyük bir İlk Tunç Çağı höyüğü. Teraslama yapılarak ekilmiş. Tabakalar yok edilmiş. Mimari kalıntıların taşları alınmış. Dozerle çok yakın zamanda, tarla sahibi tarafından düzlendiği ve dolgunun 3 ila 5 m arası alçaldığı belediye başkanından öğrenildi.
  [​IMG] Bostin Boş Tepe: Parka dönüştürülmüş 5.000 yıllık bir İlk Tunç Çağı höyüğü. Parkın ortasından, basamaklı su kanalı geçiyor. Ağaçlıklı alan, büfeler ve çay bahçesi de höyüğün üzerinde.
  [​IMG] Bozöyük-I (1895-96): 5.000 yıllık bir İlk Tunç Çağı höyüğü. A. Körte tarafından yayınlanıyor. Höyük 40x11 m boyutlarında (Fotoğraf Demircihöyük kazı raporundan alınmıştır).
  [​IMG] Bozöyük-I (2000): Höyüğün üzerinde şu anda Bozöyük tren istasyonu bulunmakta.
  [​IMG] Çardakaltı: 5.000 yıllık bir İlk Tunç Çağı höyüğü. Edirne çöplüğünün (çöp toplama istasyonu) altında.
  [​IMG] Değirmenlik Mevkii: 9.000 yıllık Neolitik bir yerleşme. Anati Bosfor Midye Fabrikası'nın özel arazisi içinde kalmış. Üzeri düzlenmiş.
  [​IMG] Gevgililer Tümülüsleri: 3.000 yıllık. Kanalet geçirebilmek için tümülüs toprağının yarısı alınmış.
  [​IMG] Güneyli Limanı: 5.000 yıllık İlk Tunç Çağı'na tarihlenen bir höyük. Höyük toprağı kaldırılmış, otopark yapılmış.
  [​IMG] Hanay Tepe: 5.000 yıllık İlk Tunç Çağı höyüğü. Schliemann tarfından yarmalar açılarak kazıldıktan sonra TİGEM tarafından toprak çekildiği için höyüğün şekli tamamen bozulmuş. Batıda, güneyde ve güneydoğuda yüksek kesimler kalmış. Batıdaki yükselti üzerinde bir nirengi noktası var. Üzerini ot bürümüş.
  [​IMG] İnboğazı Mağaraları: 7.000 yıllık. İnboğazı Vadisi'nde, Gelinderesi üzerine DSİ tarafından kurulan Havran Barajı'nın su tutacağı ve setin inşaa edileceği alanın içinde, suyla yok olacak.
  [​IMG] İnegöl I/Cumatepe: Artık höyük denebilirse, 5.000 yıllık bir İlk Tunç Çağı höyüğü. Yoğun tahribata uğramış. Yeni belediye binasının arkasındaki yerleşme, İnegöl kasabasının tam ortasında kalmış. Ayrıca höyüğün üzerinde iki apartman var ve hemen yanından ve üstünden yol geçmekte. Höyük şu anda çöplük görünümünde.
  [​IMG] Kırıkköy Megalitleri: En az 3.000 yıllık. Tarlalar üzerine ilerliyor. Merkezi olanlar ayakta kalabilmiş, bir kısmı şu anda tarlalar içinde yok olmuş. Yoğun defineci saldırısı var.
  [​IMG] Kilisetepe: Doğal bir tepe üzerindeki bu höyüğün üzerinde 1. Dünya Savaşı'nda yıkılmış olan bir kilise bulunduğu söyleniyor, ancak kiliseye dair hiçbir iz yok. Güneybatı kesiminde bir su deposu ve etrafında beton bir platform mevcut. Dolgu tamamen tahrip edilmiş. Güney kesiminde depoya çıkan yol kenarında kesitler ve defineci çukurları var. Kesitin içinden bir su borusu geçiyor ve ova seviyesine ulaşıyor. Batısı tamamen düzlenmiş. Kuzey etekten bir patika tepeye çıkıyor. Bu kesimde evler tepenin eteklerinde.
  [​IMG] Köprühisar: 5.000 yıllık bir İlk Tunç Çağı Höyüğü. 60'ların sonunda derenin taşmasını önlemek için höyüğün yarısı toprak olarak çekilerek dere kenarına yığılmış.Tarım tahribatı. Höyüğün üstü doğusu ve güneyi tamamen ekili. Kuzey yamacı toprak yol tarafından kesilmiş.
  [​IMG] Kumocağı/Avarız: 7.000 yıllık Kalkolitik Çağ malzemesini barındıran bir höyük. Tüm kültür tabakası, derin bir kumocağı açılarak yok edilmiş. Neredeyse tamamı yok olmuş.
  [​IMG] Kümbet Kocabahçe: 5.000 yıllık. Ekili arazi içinde harab olmuş bir geç dönem hamam yapısı var. Bu yapı tarlaya göre daha yüksek konumdaki bir doğal tepe üzerine kurulu. İlk Tunç Çağı höyüğü bu apının altındaki yükselti üzerinde olabilir. Bu hamam yapısının dışında başka yapılar da olduğu anlaşılıyor, ancak çok tahrip olmuş. Bahçe duvarlarının inşaasında devşirme malzeme kullanılmış ve bir bahçe duvarı önünde oldukça derin ve geniş bir defineci çukuru açılmış.
  [​IMG] Üçpınar: 9.000 yılık. Balıkesir ve Üçpınar köyü birleştiğinden höyüğün kuzeydoğu ve batısında binalar, yapılaşma yoğunlaşmış. Doğusundan anayol geçiyor, çevresinde binalar. Güney tarafı hafriyat toprağı ile doldurulmuş. Bu alan dışarıdan toprakla düzlenmiş. Höyüğün üstüne hastane ve otopark yapılacağı söyleniyor.
  [​IMG] Selimpaşa Höyüğü: 5.000 yıllık bir İlk Tunç Çağı höyüğü. Üzeri ekili. Marmara'nın en büyük höyüklerinden biri. Höyüğün üzerinde ve yamacında, tarla sınırını belirlemek için yapılmış bir duvar bulunmakta. Höyüğe doğru hızla ilerleyen siteler, çok yakın bir zamanda höyük sınırları içine girecek.
  [​IMG] Tilkiburnu: 7.000 yıllık Kalkolitik Çağ'a tarihlenen bir höyük. Toprağının 1/4'ü alınmış, ortasından yol geçmiş, üzerinde korugan var.
  [​IMG] Toptepe: 7.000 yıllık. Höyüğün üzerine Kaptan 2 Tatil Sitesi'nin gazinosu inşa edilmiş. Tümüyle yok edilmiş.
   
 3. Definebilimi.com

  Definebilimi.com DEFİNE BİLİMİ Site Yetkilisi

  [​IMG] Yılanlık Mevkii: 9.000 yıllık. Yola paralel sulama kanalı yapılmış ve höyüğün muhtemel eteklerini tahrip etmiş. Sulama kanalı içindeki atık toprak içinde malzemeye rastlandı. Kuzeydoğusundan tepenin eteklerinden başlayan yerleşme de tarım tahribatı da bulunmakta. Ayrıca elektrik direkleri var. Muhtemelen yolun da kestiği bir yerleşme. Tarım, sulama amacıyla tüm alan düzlenmiş.
  [​IMG] Yüğücek-İznik: 9.000 yıllık. Yoğun tahribat. Höyük düzlenmiş (3 m'lik höyük yaklaşık 1 m'ye inmiş). Üzeri elma bahçesi. Temeli atılıp durdurulmuş 6-7 tane bina var. Yolun kenarında, höyüğün Doğu eteğinde yapılaşma başlamış.
  [​IMG] Zincirlikuyu: 5.000 yıllık bir İlk Tunç Çağı höyüğü. Üzeri kısmen düzeltilmiş. Sulama kanalı çalışmalardan dolayı yoğun tahribata uğramış. Batısından tepeye çıkan yol ve üzeri çakıllı, doğusununun bir kısmına çakıl yığılmış ve yol izleri, hemen kuzeyinde beton duvar ve yanında çakıl yığıntısı, yer yer höyük parçlanmış, toprak atılmış. Tescili yapılmış bir höyük.
   
  cengiz bunu beğendi.
 4. Hüyük ve tümülüsler önümüzdeki yaklaşık 5 yıl içinde çoğu soyuldu veya yok edildi höyükler islemleri çok zor ve tehlikeli olduğu için orta ksimmdan sondaj ile delinip içindeki görüntüler alınıp pazarlanır durumda artık çağ sadece video ile çözülür durumda siyasi kişiler video olduğu zaman sit alanında bile olsa parasını sayıp alıyor 15-20 metre kazı yapana kadar tuzakları devreye sokmadan sadece 15 cm çapımda bir delik ile assagida ne olduğunu görüyorlar ve ona göre işlem yapıyorlar
   
  Definebilimi.com bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Blogger ile Paylaş
define isaretleri