1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

horasanlı yer nasıl açılır

'Define Sohbeti' forumunda osman tarafından 10 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

 1. osman

  osman Well-Known Member

  horasanlı yer nasıl açılır
  Horasan Harcı Yapılış Ve Zaman Dilimlerine Göre Farklılık Göstermekte Yani Yıllar Geçtikçe Yavaş Yavaş Ileri Derecede Teknolojiler Kullanılarak Geliştirilmeye Devam Etmiştir. Horasan Nedir? İçeriğinde Ne Vardır? Horasan’ın Içeriğine Baktığımızda Kireç, Tavuk Yumurtasının Beyazı Ve Toprak Kullanılmakta. Tabi Bu Horasan’ın En Saf En Temiz En Düzgün Halidir. Ayrıca Dayanıklılığını Geliştirmek Horasan’ın Rengini Değiştirmek Için Bazı Maddeler Kullanılmaktadır. Bunlar Hayvan Kılları Bitki Lifleri Veya Mermer Ve Tuğla Parçaları Olarak Nitelendirebiliriz. Buna Ek Olarak Da Kum Çakıl Taşı Gibi Şeyler De Kullanılabilir. Ayrıca Renklendirmek Için Kök Boyası Ve Farklı Bitkisel Boyalar Kullanılmaya Çalışılmıştır. Genelde Horasan’ın Uygulandığı Alanlara Doğal Görünüm Sağlaması Için Değişik Renklendirmeler Yapılmıştır.
  Eski Yunan’dan Bu Yana Horasan Harcı Kullanılıyor
  Kireç Kullanılarak Elde Edilen Harç Ve Sıvalar, Eski Yunan, Roma Ve Onu Izleyen Dönemlerden Çimentonun Bulunmasına Kadar Geçen Sürede Yapıların Inşalarında Kullanılmış. Harçlar Çeşitlilik Arz Ederken, Horasan Harç Ve Sıvaları Kireç Harç Ve Sıvaları Içinde Tanımlanıyor. Kırıldıktan Sonra Öğütülüp Toz Haline Getirilen Kiremit, Tuğla, Çömlek Vb. Pişmiş Killere ‘horasan’ Deniyor. Horasan Harcı Ise Horasanın Belli Oranlarda Kireç, Su Ve Bazı Katkı Maddelerinin Eklenmesiyle Üretilen Bağlayıcı Ve Taşıyıcı Özelliğe Sahip Bir Malzeme. Bazı Uygulamalarda Harcın Içerisine Kum Katılırken, Bazılarında Ise Nohut Büyüklüğünde, Parçalar Halinde Tuğla, Kiremit Kırıklarına Rastlanır. Bu Ikinci Grup Harçlar, Yapıda Kullanılan Yontulmuş Taşları Birleştiren, Bağlayan Klasik Harçlardan Farklı. Fonksiyonları Bakımından Günümüz Betonuna Eşdeğer Olan Bu Harçlara Da “Horasan” Denilse Bile Bunların “Horasan Betonu” Diye Adlandırılmaları Gerekiyor.


  DEVAMI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ
   

Bu Sayfayı Paylaş

Blogger ile Paylaş
define isaretleri