1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

manisa tarihi-manisada aranacak define yerleri

'Hangi İlde Define Olur-İl İl Tarihi Geçmiş' forumunda cengiz tarafından 23 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

 1. cengiz

  cengiz ADMINISTRATOR

  manisada aranacak define yerleri


  MANİSA.jpg
  salihli sindel köyü’nde bulunamanisa ve yöresinin tarih öncesi ile ilgili pek bilgi yoktur. n paleolitik çağ’a (yontma taş devri) ait fosil ayak izleri yörede insan topluluklarının yaşadığını kanıtlayan ve yaklaşık 26.000 yıl öncesine tarihlenen buluntulardır. kırkağaç yortan köyü’nde bulunan mezarlar ise, farklı bir mezar kültürü olan tunç devri’ne aittir.  hermessos ve kaikos ya da bugünkü adıyla gediz ve bakırçay vadilerinde kurulmuş olan tantalis (manisa) ve thyateira (akhisar) bölgede bilinen ilk yerleşimlerdir.

  manisa’nın, yunanistan’ın teselya bölgesi’ndeki pelion dağı civarından göç eden magnetler tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. bölge m.ö. 1450-1200 yıllarında hititlerin etkisinde kalmıştır. kybele bereket tanrıçası kabartması yöredeki hitit varlığın göstermektedir. m.ö. 1200’lerde ise lidyalılar gelmiş ve kızılırmak’a kadar bütün batı anadolu’ya egemen olmuşlardır. tarihte, devlet güvencesinde ilk parayı basan lidya krallığı’nın başkenti bugünkü sardes (sart) şehriydi. paktalos (sart) çayı’ndan çıkarılan altın madeni ile ünlüydü. lidya krallığı gücü ve zenginliğiyle ünlü son kral krezüs’ün adıyla özdeşleşmiştir. ancak m.ö. 546 yılında persler tarafından yıkılmıştır. i̇rili ufaklı çok sayıda tümülüsün yer aldığı bintepeler mevkii bu devri simgeleyen eserleri barındırmaktadır.  bölge; m.ö. 546 yılından m.ö. 334 yılına kadar pers egemenliğinde kalmıştır. sardes bu dönemde de önemli bir ticaret merkezidir. m.ö. 334’de trakya üzerinden anadolu’ya geçen büyük i̇skender, pers ordularını yenerek suriye’ye doğru ilerlemiş ve pers egemenliğine son vermiştir. büyük i̇skender’in m.ö. 323 yılında ölümünden sonra satraplıkların birbirleriyle mücadelesi m.ö. 301 yılında i̇skender i̇mparatorluğu’nun sonunu getirmiştir.bu döneme ait en önemli eser sardes örenyeri’ndeki artemis tapınağı’dır.

  daha sonra bölge bergama krallığı’nın egemenliğine girmiştir. bölgenin önemli kentlerinden philadelphia’ya (alaşehir) ismini dönemin krallarından ii. attalos philadelphos vermiştir. bergama krallığı iii. attalos’un ölümünden sonra (m.ö. 133), vasiyeti üzerine roma i̇mparatorluğu’nun yönetimine devredilmiştir. m.s. 17 yılında meydana gelen büyük depremde bölgedeki magnesia, thyateira, philadelphia ve sardes gibi bütün yerleşimler büyük ölçüde yıkılmışsa da i̇mparator tiberius’un katkılarıyla yeniden inşa edilmiştir.

  roma döneminde bölgede üretim ve ticaret canlanmış, gediz ve bakırçay vadilerinde mevcut tarımsal ürünlere yeni çeşitler eklenmiştir. m.s. 395 yılında teodisius’un imparatorluğu iki oğlu arasında pay etmesiyle manisa ve çevresi doğu roma yani bizans i̇mparatorluğu’nun sınırları içinde kalmıştır. hıristiyanlığın batıya doğru yayılmasında, philadelphia, sardes ve thyateira kentlerinin önemli rolü olmuştur. magnesia da bu dini ilk benimseyen kentlerden olmuş sonra da önemli bir piskoposluk merkezi haline gelmiştir.

  i̇stanbul 1204 yılında latinler tarafından işgal edilince imparatorluk merkezi i̇znik’e taşınmıştır. i̇mparator iannes ducas vatatzes’in otuz yılı aşkın bir süre oturması sebebiyle magnesia ekonomik, sosyal ve stratejik açıdan batı anadolu’nun en önemli şehirlerinden biri haline gelmiş ve imparatorluk merkezi görevini üstlenmiştir. i̇mparator 1255 yılında manisa’da ölmüş ve buraya gömülmüşse de mezarının yeri belli değildir. sardes, philadelphia, thyateira ve magnesia kalesi kalıntıları bizans döneminden kalan kalıntılardır. 1261 yılında i̇stanbul latinlerden geri alınınca manisa önemini yitirmiştir.
  İNGİLİZCE DEVAM ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Ocak 2019
 2. cengiz

  cengiz ADMINISTRATOR

  manisa'nın tarihi yontma taş devri'ne kadar uzanır. antik kaynaklar şehrin kurucuları olarak, bugünkü yunanistan’ın teselya bölgesi'ndeki pelion dağı civarında yaşayan magnetleri işaret etmektedir. magnetler, batı anadolu'ya göç ettiklerinde önce menderes nehri kıyısındaki magnesia’yı, daha kuzeye giden bir kolu da sipylos dağı eteğindeki magnesia’yı kurmuşlardır. magnesia şehrini menderes magnesia’sından ayırt etmek için magnesia ad sipylumadını kullanmışlardır.

  katakekaumene
  strabon tarafından katakekaumene (yanık ülke), olarak anılan kula yakınlarında 1,1 milyon yıl ile 12 bin yıl arası süreçte gerçekleşen volkanik patlamalar nedeniyle oluşmuş geniş bir arazi vardır. yapılan araştırmalar bölgede yontma taş devri'nden kalma 15 bin ile 25 bin yıl öncesine ait ayak izleri bulunmuştur.

  manisa sırasıyla hititler, frigler, i̇yonyalılar, lidyalılar, persler, romalılar, bizanslılar, saruhanoğulları ve osmanlıların hâkimiyetinde kalmıştır.

  hititler, frigler, lidyalılar ve persler[
  hitit döneminde bölgenin arzava adıyla anıldığı düşünülmektedir. dönemin en önemli eseri kybele kaya anıtıdır. mö 13. yüzyıla ait eser, bölgeye yapılan bir hitit seferi sırasında yapılmıştır.

  mö 1200'lerde trakya ve boğazlar üzerinden anadolu'ya gelen frigler, mö 8. yüzyıl ortalarından itibaren günümüz manisa topraklarının büyük bölümünde kısa süreli bir hakimiyet kurdu.

  tunç çağı'nın sonlarından başlayarak mö 6. yüzyıla kadar manisa ve aydın çevresinde hüküm süren lidya krallığı'nın başkenti, bugün salihli ilçesi sınırlarında yer alan sardeskentidir. tarihteki, ilk parayı basan ve kullanan lidya krallığıdır. altın-gümüş karışımı "elektrum" madeninden basılan bu ilk sikkelerin üzerinde lidya krallığının arması olan aslan başı bulunuyordu. günümüzde salihli ve akhisar ilçeleri arasında kalan bintepeler bölgesinde lidyalılar'a ait tümülüsler ve kral mezarları bulunmuştur. antik ticaret yolu olan kral yolu da i̇ran ve mezopotamya'dan başlayarak il sınırları girer ve lidya krallığı'nın merkezi sardes şehrinden geçerdi. lidya krallığı mö 546 yılında ahameniş i̇mparatorluğu ile yapılan savaşta yenilerek, krallığının başkenti sardes ele geçirilmiş ve bu yenilgi sonrası lidya krallığı dönemi sona ermiştir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 28 Aralık 2018
 3. cengiz

  cengiz ADMINISTRATOR

  helenistik, roma ve bizans dönem
  büyük i̇skender'in asya seferi sırasında, mö 334-333 yıllarında manisa'nın da içinde olduğu batı anadolu bölgesi makedon krallığı topraklarına katıldı. i̇skender'in mö 323 yılında ölümünden sonra manisa, generalleri tarafından idare edilmiş ve mö 301 yılından gerçekleşen i̇psos savaşı sonrasında da lysimakhos'un hakimiyetine geçmiştir. mö 281 yılından gerçekleşen korupedyon muharebesi sırasında lysimakhos'un ölmesi üzerine manisa'nın içinde olduğu tüm bölge seleukos i̇mparatorluğu topraklarına katıldı.

  mö 190 magnesia savaşı sonrasında roma topraklarına katılan manisa, romalılar tarafından müttefikleri olan pergamon krallığı'na bırakıldı. bu dönemde ii. attalos tarafından philadelphia kuruldu. mö 133 yılında varisi olmayan iii. attalos'un vasiyeti üzerine pergamon krallığı ile birlikte manisa'da roma hakimiyetine geçti. ms 395'te roma'nın ikiye bölünmesiyle manisa ve civarı bizans topraklarında kaldı. bu döneminde manisa piskoposluk merkezi olmuş ve sardes, philadelphia, thyateira yerleşimleri önemli bir konumda bulunmuştur. bizans hakimiyetinde ilin büyük bölümü ve merkezi thrakesion theması içerisinde yer almıştır. latinler'in konstantinopolis'u işgali sırasında i̇znik i̇mparatoru iii. i̇oannis vatacis hükümdarlığının büyük bölümünde manisa'da yaşadı. bu dönemde manisa merkez ve çevresi büyük ölçüde gelişme gösterdi.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 28 Aralık 2018
 4. suna

  suna Well-Known Member Super moderator

Bu Sayfayı Paylaş

Blogger ile Paylaş