1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

maya matematik icadı

'A dan Z ye define işaretleri ve anlamları' forumunda cengiz tarafından 14 Mayıs 2018 tarihinde açılan konu

 1. cengiz

  cengiz ADMINISTRATOR

  Mathematics-in-Mayan-civilization.png
  Mayalar, aşırı sayılarla konuşabilecekleri son derece yetkin bir sayısal çerçeveye sahipti. Sadece üç resim vardı: sıfır (kabuk şekli), bir (dab) ve beş (bir çubuk). Bu üç imgeyi 0'dan 19'a kadar olan sayılarla konuşmak için kullanmışlar ve 19'dan sonraki rakamlar yer esteralarını kullanarak 20'li kuvvetlerde dikey olarak oluşturulmuştur. Mayalar, bu nedenle, bir baz 20 veya vigesimal sayı çerçevesini kullanmıştır. Yer saygınlarının ve sıfırın kullanılması, bu çerçeveyi bugün kullandığımızla aynı şekilde yapmıştır. Çerçeveleri vigesimalken, ikinci pozisyon rakamın 20 katıydı, üçüncü pozisyon ise esteem etcetenin 202 veya 400 katıydı. Mayalar da benzer şekilde, 2.4.1.9.9 gibi, sayıları 2,4,1,9 ve 9 olan ve 20'den önce katsayılara değinen rakamları ifade etmek için kestirilmiştir.

  Aynı şekilde büyüleyici olan, Mayaların kendi numaralandırma çerçevelerinde sıfırdan başlayarak, M.Ö. 36'ya kadar sıfır bir fikir oluşturmalarıdır. Çoğunlukla, bilimleri için bilinen bir insani gelişme olarak kabul edilmese de, her halükarda, itici bir güce sahip oldular. Tarihlerinin ve tahminlerinin büyük bir kısmı şok edici bir şekilde özeldir.
  DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN>>>>>>> BURAYA TIKLAYINIZ <<<<<<<<
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Ekim 2018

Bu Sayfayı Paylaş

Blogger ile Paylaş