Nif Dağı-nif dağında aranacak define yerleri

'Hangi İlde Define Olur-İl İl Tarihi Geçmiş' forumunda cengiz tarafından 2 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

 1. cengiz

  cengiz ADMINISTRATOR

  Nif Dağı
  191431,nif-dagijpg.jpgFG.gif

  Selam Arkdaşlar Bu Konuda Çok Değerli Bir Alan Olan Nif Dağını Tanıtacağız.
  Nif Dağı, İzmir Körfezi'nin Doğusunda Vişneli Köyü'nde Yer Alan, İzmir'in Kemalpaşa Ilçesine Hakim Ve Bozdağlar Dağ Silsilesinin En Batıya Uzanan Ucunu Oluşturan 1.510 M Yüksekliğindeki Dağ.

  Nif Dağı, Antik Çağ'da Olimpos Adını Taşımış 19 Dağdan Biridir.

  İzmir'e Doğudan Karayolu Girişine Denk Gelen Belkahve Geçidi Şekillendiren 300 Metreyi Aşan Yükselti De Nif Dağı'nın Bir Koludur Ve Bozdağlar Silsilesi Buradan Kuzeyindeki Spil Dağı Kütlesine Dayanır.

  Nif (Olympos) Dağı Araştırma Ve Kazı Projesi”, 1998 Yılında Yayınlanan “pelops’un Gizemi” Adlı Kitabımı Hazırlarken Topladığım Antik Kaynaklarda Anlatılan Yerleri, Özellikle Pausanias’ın Vurgulayarak Bahsettiği (Paus.5,13,7), Smyrna Ekolünün, Yamanlar Dağı’nda, Magnesia Ekolünün Ise Sipylos Dağı’nda Saptadıklarını Iddia Ettikleri, “pelops’un Tahtı”, “tantalos’un Mezarı”, “meter Plastene Kutsal Alanı”, “taş Suret” Gibi Adlarla Arkeoloji Literatürüne Geçmiş Ve “tantalis” Kentiyle Bağdaştırılmış Kalıntıları Yakından Görüp Incelemek Amacıyla, Yüksek Lisans Öğrencilerimizle Planladığım İzmir Ve Manisa Illeri Gezisiyle Başladı.
  Nif Dağı, İzmir'in Pınarbaşı-bornova Bölgesinden Yükselmeye Başlar Ve Torbalı-kemalpaşa Ovalarına Kadar Uzanır. Kemalpaşa, Torbalı, Buca Ve Bornova Ilçelerinin Ortak Sınırları Çevresinde Konumlanır.

  Nif Dağı'nın Kuzeyinde, Nif Çayı'nın Suladığı Kemalpaşa Ovası Ile Spil Dağı; Doğusunda, Mö 2. Binyılın Ortalarında Bu Bölgede Hüküm Sürmüş Hitit-luvi Beyliği Olan Mira'nın Prensini Tasvir Eden Kayaya Oyulmuş Kabartması Ile Ünlü Karabel Geçidi; Güneyinde Torbalı Ovası Yer Alır. Bu Doğu Kesiminde Ayrıca, Lidya Ve Hellenistik Dönemlere Ait Kale Ve Mezar Kalıntıları Ile Bizans Dönemi'ne Tarihlenen Yapı Kompleksleri Vardır.

  1999'dan Itibaren Yürütülen Ön Incelemelerde Ve Birkaç Bölgedeki Yüzey Araştırmaları Ve Kazılarda Önemli Buluntulara Ulaşılmıştır. Doğu Bölgesinde Birçok Oda Mezar Bulunmaktadır. Ayrıca, Bizans İmparatorluğu'nun Laskarisler Döneminden Kalma Mermer Taşlı Ve Tuğla Harçlı Bir Sarayın Kalıntıları Yer Almaktadır. Dağın Batısındaki Buca Ilçesi Kaynaklar Beldesine Bağlı Eskitahtalı'daki Kale Mevkiinde De Bir Kaya Kütlesi Üzerine Oturtulmuş Bir Kalenin Kalıntıları Yükselmektedir. Ancak Kaçak Kazılar Sorunu Ve Yarattığı Tahribat Bölgede Uzun Süredir Devam Etmektedir.

  Denize Yakınlığı Sebebiyle Nemli Bir Iklime Sahip Olan Ve Bol Yağış Alan Nif Dağı, Yemyeşil Görüntüsü Ve Sonbahar-kış Aylarında Karla Kaplı Zirveleriyle İzmir'de Farklı Bir Görüntü Oluşturmaktadır. Nif Dağı'nda Geniş Ormanlar Ve Çeşitli Şirketlerce Yürütülen Alabalık Yetiştirme Tesisleri Bulunur. Dağın Etrafındaki Köylerde Üretilen Kiraz Ve Çilek Bölgede Ünlüdür.

  Nif Dağı, Çevresindeki Ulaşım Ağıyla, Hem Deniz Hem De Iç Kesimle Bağlantılı, Altın Madenlerine, Verimli Topraklara Ve Arazi Yapısından Dolayı Çok Sayıda Su Kaynağına Sahip, Doğal Korunaklı, Kısaca Yerleşim Için Her Türlü Vasfı Mevcut Bir Yerdir.
  Nif Dağı’nda Ilk Arkeolojik Kazılar, Bakanlar Kurulu’nun 09.06.2006 / 10602 Tarih / Sayılı Kararıyla, T. C. Kültür Ve Turizm Bakanlığı Ile İstanbul Üniversitesi Adına Başkanlığımda, Kültür Ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün Izni Ve İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi’nin Desteğiyle, Ayrıca Kültür Ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü Ve Genel Kurmay Başkanlığı’nın Da Katkılarıyla 01 Eylül 2006 Tarihinde Başlamıştır.

  “nif (Olympos) Dağı Araştırma Ve Kazı Projesi”, İstanbul Üniversitesi’nin, İzmir Çevresindeki Ilk Ve Şimdilik Tek Arkeolojik Etkinliğidir.
  Nif Dağı’nda, Özellikle, Gömme (Inhumasyon) Ve Yakma (Kremasyon) Geleneğine Bağlı Klâsik - Hellenistik Mezarlar (Basit Tekne, Lahit, Mimari Oda, Hydria,amphora Vb.) Bulunan Karamattepe Ve Dağkızılca Nekropolleri , Yöreye Ilişkin Mezar Tipolojisi Ve Ölü Gömme Gelenekleri Konusunda Araştırmalar Için Çok Uygun Alanlardır.
  Karamattepe’de Bulunan Metal Eserler, Özellikle Çeşitli Tiplerdeki Ok Ucu / Namlular, Mö. 6. - 4. Y.yıllara Ait Antik Savaş Aletleri Teknolojisi Konusunda Yeni Ipuçları Vermektedir.


  Nif Dağı’ndaki Bilimsel Çalışmalar, Bölgenin Barındırmış Olduğu Kültürleri Tanımamızı Sağlamaktadır. Yalnızca 2006 Yılından Beri Sürdürdüğümüz Kazılarımızda Bulunan, Özellikle Kırıksız Ele Geçen Veya Tümlenen, Kil Analizine Göre Yerel Üretilmiş Taklit Ya Da Özgün Ilginç Formlardaki Keramik Buluntular; Farklı Yörelere Ait Iyi Korunagelmiş Hellenistik Sikkeler; Çok Çeşitlilik Gösteren Bronz Ve Demir Ok Uçları / Namlular; Bir Biley Taşı, Ender Rastlanan Yarısı Korunagelmiş Bir Cam Kase, Kemik Bir "Bıyık Tarağı" İzmir Arkeoloji Müzesi’nde Bir “nif Dağı Kazısı Vitrini” Açmak Için Yeterli Görülmektedir Ve Konuya Ilişkin Çalışmalara Başlanmıştır.


  Nif Dağı, Büyük Bir Kültür Ve Doğa Turizmi Potansiyeline Sahiptir Ve “nif (Olympos) Dağı Araştırma Ve Kazı Projesi”nin, Bu Konuda Ülke Ekonomisine Önemli Katkıda Bulunacağı Öngörülmektedir. Ayrıca Bu Proje Kapsamında, Yöre Halkına Arkeolojiyi Sevdirmek Için, Konferanslar Düzenlenmekte; Onları Kazımızda Istihdam Ederek, Hem Yaz Aylarında Işsiz Kalmamaları Sağlanmakta, Hem De Onlara, Bilimsel Kazıların Kendilerine Gelecekte Turizm Açısından Sunacağı Imkânlar Anlatılarak, Kültür Varlıklarımızı Korumamız Gerekliliği Bilinci Aşılanmaktadır.  Amacımız, “nif (Olympos) Dağı Araştırma Ve Kazı Projesi”ni, Şimdiye Dek Olduğu Gibi, Gelecek Yıllarda Da İstanbul Üniversitesi Önderliğinde, Türkiye Üniversitelerinden Çeşitli Uzmanlık Alanlarında Bilim Insanlarının Katılımıyla Sürdürmek, Kazı Alanlarını Biraz Daha Genişletmek, Bölgenin Kültür Tarihini Aydınlatacak Bulgularımızı Uluslararası Yayınlarla Tanıtmak, Kalıntıları Koruma Altına Alıp Restore Ederek Turizmin Hizmetine Sunmak Ve En Önemlisi, Bize Atalarımızın Emanet Ettiği, Çeşitli Kültürleri Barındıran Bu Topraklara Milletçe Sahip Çıkarak, Bunları Gelecek Kuşaklara Eksiksiz Iletmemiz Gerektiği Bilincini Geliştirmektir.
  Mevcut Literatüre Göre Daha Önceki Yıllarda İzmir Çevresinde Araştırma Yapan Bazı Meslektaşlarımız, Nif Dağı Ile Ilgili Olarak Yalnızca Kalelere Ve “freskli Mağara”ya Değinmekte, Geniş Nekropol Alanlarındaki Mezarlardan Ve Büyük Bizans Yapılarından Hiç Söz Etmemektedirler. Nif Dağı Ve Barındırdığı Kültür Varlıklarımız, Bizim Projemizle, Ilk Kez Bilimsel Yöntemlerle Sistemli Olarak Incelenmekte Ve Ilk Kez Bizim Yayınlarımızla Bilim Dünyasına Tanıtılmaktadır.  Nif Dağı, Ilk Kez Bizim Araştırma Ve Kazılarımızla Arkeoloji Literatürüne Girmiştir. Nif Dağı Kazısı, Karamattepe’de Ortaya Çıkarılan Hiç Bilinmeyen Bir Yerleşim Ve Mezar Kontekstlere; Dağkızılca’da Bulunan Mezarlar Ve Başpınar’daki Laskarisler Dönemi Kilisesi Ile Daha Şimdiden Yöreye Ilişkin Önemli Arkeolojik Veriler Sunmuştur; Merakla Beklediğimiz 2009’daki 4. Kazı Sezonumuzda Daha Fazlasını Ümit Ediyoruz.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 27 Eylül 2018
 2. Definebilimi.com

  Definebilimi.com DEFİNE BİLİMİ Site Yetkilisi

  son dönemlerin en popüler yerleri nif dağı
   
 3. suna

  suna Well-Known Member Super moderator

  İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunan Nif Dağı'nda 800 ton altın olduğu söylentisi hayaline kapılan defineciler, İzmir'in Torbalı ilçesinde 1999 yılından bu yana İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen kazı çalışmalarının yapıldığı arkeolojik alanı adeta köstebek yuvasına çevirdi. Ortaya çıkarılan tarihi dokunun büyük zarar görmesi kazı çalışmalarının da sonlandırılmasını gündeme getirdi.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Blogger ile Paylaş
define işaretleri