1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

saç ekimi bandaj

'Sağlık Köşesi' forumunda suna tarafından 6 Ekim 2018 tarihinde açılan konu

 1. suna

  suna Well-Known Member Super moderator

  saç ekimi bandaj
  Saç eki̇mi̇ sonrasi süreç neler oluyor
  Saç ekimi sonrası 1 senelik iyileşme süreci boyunca farklı dönemler yaşanmaktadır. Her bir sürecin kendine özgü özellikleri vardır. Saç ekimi operasyonu sonrası kurallara uymak saç ekimi sonucunun başarısı için çok önemlidir. Saç ekimi sonrası kurallar ekilen saçların sağlıklı ve hızlı bir şekilde çıkmasını sağlar. Saç ekimi operasyonunu başarısında hastanın saç ekimi sonrası gösterdiği özen de oldukça önemlidir. Ekilen saçların en hassas olduğu dönemde dikkatli ve özenli bir şekilde davranmak, başarılı bir şekilde uygulanan operasyonunu en iyi şekilde sonuçlanmasını sağlar. Saç ekimi sonrası süreci herkes merak ediyor. Şimdi buna biraz göz atalım bakalım saç ekimi sonrası süreç ve gün gün yaşanacaklar…gün gün saç ekimi sonrası süreç

  İlk 3 gün – i̇yileşme süreci
  Saç ekimi sonrası ilk üç gün en önemli süreçtir. Ekim sonrası evine giden hastanın 3 gün boyunca istirahat etmesi önerilir. İlk üç gün kafa bölgesinde bir miktar zonklama vardır. Anestezinin etkisi devam ettiği için ilk gün ağrı olmaz. Ertesi günden itibaren başlayan hafif ağrı ilaç ile hafifletilmektedir.

  İlk 3 gün boyunca hastanın ense bölgesi bandajlıdır ekim yapılan alan ise açıktadır. Hafif kanamalar meydana gelebilir. 2. Günde kanamalar kabuklanmaya başlar. Ekim yapılan alana dokunmak kesinlikle yasaktır bunun yanı sıra bandajlı ense bölgesi üzerine yatılabilir.

  Saç ekimi sonrası süreç te ilk gün operasyon sonrası hastanede istirahat edilmesi gerekmez. Özel durumlar haricinde kişi evine gönderilir. Evinize kadar size eşlik etmesi için yanınızda birisinin olması tavsiye edilmektedir.
  Saç ekimi operasyonu sonrasında doktorunuz size ağrı kesici ve antibiyotik ilaç verir. İlaçlarınızı zamanında ve düzenli kullanmalısınız.
  Operasyon sonrasında şapka kullanımı, ekilen saç köklerini tozdan kirden ve basit darbelerden koruyacağı için tavsiye edilmektedir. Operasyon sonrasında bol kafanızı sıkmayacak steril bir şapka kullanmalısınız.
  İlk gün eve gidip istirahat etmeniz gerekmektedir.
  Sigara ve alkol kullanımı iyileşme sürecini ciddi anlamda sekteye uğratır. Özellikle ilk günlerde sigara ve alkol kullanımı yasaktır.
  Cinsel ilişki, spor, yorucu aktivitelerden kesinlikle kaçınmanız gerekmektedir. Bunlar ekilen saçların canlı ve sağlıklı bir şekilde çıkmasını engelleyebilir.
  Saç ekimi sonrası kurallardan biri de ekim yapılan bölgeye su deymemesidir. Saç ekimi sonrasında ilk 3 gün boyunca saçlar yıkanmaz. Daha sonrasında ilk yıkama kurallarına uymanız ve doktorunuz tarafından size tavsiye edilen günde saçlarınızın ilk yıkamasını gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
  Saç ekimi sonrasında yatış pozisyonunuzun sırt üstü ve düz olması tavsiye edilir. Bu durum ödem oluşumunu engelleyecektir.
  Fazla ağır yemekler yememek sağlığınız ve saçlarınız için doğru beslenme yöntemini seçmek çok önemlidir.
  Saç ekimi sonrası süreç içinde giyip çıkartırken ekilen saçlara zarar verme riskini sıfıra indirmek için kafadan geçirmeli kıyafetler yerine düğmeli kıyafetler tercih edilmelidir.
   
 2. suna

  suna Well-Known Member Super moderator

  1.Hafta – kabuklardan kurtulma
  3. Gün sonrası ilk yıkama gerçekleştilir. İlk yıkama çok önemlidir ve saç ekimi merkezinde gerçekleştirilmesi tavsiye edilmektedir. Hasta ilk üç gün sonrasını çok daha rahat geçirebilir artık banyo yapma yasağı ortadan kalkmıştır. Ense bölgesi açılmış ve orada açılan küçük delilkler tamamen iyileşmiştir. Bu haftanın sonunda ense bölgesinde yara kalmaz. Ekim yapılan alanda ise, kabuklanmalar devam etmekte bazen kaşıntılar meydana gelmektedir. 10 günden itibaren bu kabuklanmalar tamamen temizlenir ve ekim yapılan alandaki hafif kabuklu yararlı görüntü tamamen yok olur.

  Saç ekimi sonrası süreç, ilk hafta ilk yıkama ve pansumanın gerçekleştirileceği zamandır. Antibiyotik kullanımı bitmiştir. Saç ekiminde ilk yıkama çok büyük önem arz etmektedir. İlk yıkama ve pansuman için saç ekimi merkezini yeniden ziyaret etmeniz beklenir. Saç ekimi sonrasında ilk yıkama saç ekimi merkezinde hemşireler tarafından gerçekleştirilir. İlk yıkamayı evde gerçekleştirmeniz gerekiyorsa ilk yıkama kurallarını dikkatli bir şekilde uygulamalısınız. Yanınızda yardımcı birinin olması gerekmektedir.
  İlk hafta boyunca sigara ve alkol kullanımı hala yasaktır.
  Koşu, spor ve benzeri aktiviteler risk teşkil ettiği için tavsiye edilmez.
  Ekilen saçlarınızı muhakkak suretler darbelerden ve baskılardan korumalısınız.
  Günlük yaşantınıza geri dönebilirsiniz ancak şapka kullanımına devam etmeniz önerilmektedir.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Blogger ile Paylaş