1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

sahte define haritası nasıl yapılır.

'Define Haritaları' forumunda Definebilimi.com tarafından 19 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

 1. Definebilimi.com

  Definebilimi.com DEFİNE BİLİMİ Site Yetkilisi
  .
  Bu Işin Şakası Ancak Nasıl Yapıldığı Çok Basit Bildiğiniz Gibi Üçkağıtçılar Define Alanında Oldukça Yaygındır. Son Dönemlerdeki Dedektör Yalanına Paralel Olarak Birde Sahte Define Haritası Eklenmiştir. Sahte Haritacılık Mesleği Bunları Yapan Üçkağıtçıların Elinde Müthiş Gelişmeler Kaydetmiş, Bu Meslek Yüksek Bir
  Beceri Haline Ulaşmıştır. Bunun Için Bazen Gerçeğini Sahtesinden Ayırmak Zor Bir Iş Olmuştur.  En Etkili Ve Akıllı Yol Masaya Konulan Haritayı Işin Ehli Bir Uzmana Götürmek Ve Onun Fikrini Almaktır. Danışılacak Olan Uzmanında Tıpkı Bir Eksper Gibi Haritayı Tepeden Tırnağa Inceleyip Gerekli Bilgiyi Edinmesi Lazım. Örnek Harita Yapısı Kağıt’mı Eski Derimi Bunları Bilmesi Aradan Geçen Zamanda Deri Yada Kağıdın Olması Gerektiği Gibi’mi Yoksa Biraz Daha Yenimi Bunlara Dikkat Etmesi Gerekir.

  Arazi̇, Harita Tekniği Açısından Define Bölgesi Olarak Belli Bir Oranda Küçültülmüştür. Küçültülme Işlemi Günümüzdeki Tekniğe Ve Ölçeklere Uymaya Bilir. Ancak Hangi El Tarafından Çizilmiş Olursa Olsun Günümüzdeki O Bölgeye Ait Bir Harita Ile Benzerlik Içerecektir. Öyleyse Hiç Sa 1/5.000 Ölçekli Bir Günümüz Haritasıyla Üst Üste-yan Yana Koyarak Inceden Inceye Bir Etüt Yapmak Faydalı Olacaktır. Baz Alacağınız Örnekler Farklı Olsa’da Tabii Oluşumlar Sayılan Dağlar, Dereler Şekil Değiştirse Bile Asıl Konumları Bize Bazı Bilgi Verecektir.
  Sahte Yada Gerçek Haritayı Birbirinden Ayırmak Için Yapmamız Gerekenler. Zira Boşa Zaman Ve Para Harcayarak Sahtecilerin Kurmanı Oluruz.
  Bir Haritanın Üzerine Bilinen Bir Dağın Bir Derenin Ismi Yada Yakın Geçmişte Kullanılan Isimlerden Bir Iki Nokta Serpiştirildiğinde; Bu Işin Meraklısı Insanlar Balıklama Atlamaktadırlar. Işte Definecilerin En Büyük Zaafı Budur. Bu Zaafı Çok Iyi Bilen Sahtekarlar Ise Bu Isimler Üzerinde Yoğunlaşır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 21 Haziran 2018

Bu Sayfayı Paylaş

Blogger ile Paylaş
define isaretleri