1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Şeyh Zayed Ulu Camii

'İslam Tarihi' forumunda suna tarafından 24 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

 1. suna

  suna Well-Known Member Super moderator

  Şeyh Zayed Ulu Camii
  depositphotos_44934375-stock-photo-sheikh-zayed-grand-mosque-in.jpg b753273d35ba2a78f216898a90e98a5b-sheikh-zayed-grand-mosque.jpg

  Güzel bakımlı bahçelerden görkemli bir şekilde yükselen ve Abu Dabi Adasına ana karaya katılan köprülerin her birinden görülebilen Şeyh Zayed Ulu Camii, şehre etkileyici bir karşılama sunar. Birleşik Arap Emirlikleri'nin ilk cumhurbaşkanı Şeyh Zayed tarafından tasarlanan ve son dinlenme yerine işaret eden cami, 50.000 tapanı barındırıyor ve bölgedeki gayrimüslimlere açık birkaç kişiden biri.
  1000 sütun yüksekliğinde ve 107 m yüksekliğindeki minarelerle işaretlenen bir çatı katındaki 80'den fazla mermer kubbe ile Şeyh Zayed Ulu Camii, modern İslam mimarisi ve tasarımının başyapıtıdır. Yapımında 90.000 tondan fazla saf beyaz Yunan ve Makedon mermeri kullanılmıştır. Lapis lazuli, kırmızı akik, ametist, abalone, jasper ve sedef gibi yarı kıymetli taşlarla süslenmiş narin çiçek desenleri, çeşitli mermer süsleri ve daha geleneksel geometrik seramik detaylarıyla tezat oluşturur.

  Meml ,k, Osmanlı ve Fatimid üsluplarına atıflar içeriyor olsa da, nefes kesen iç mekanın ezici etkisi çağdaş ve yenilikçitir; ana namaz koridorunu ana renkli ışık şaftlarıyla dolduran üç çelik, altın, pirinç ve kristal avizeler vardır. En büyüğü yaklaşık 11 ton ağırlığında olan avizeler, Swarovski kristalleriyle ışıldıyor ve 40 kg 24 ayar galvanizli altın ile parlıyor.

  Dua salonunun en etkileyici özelliklerinden biri, İran pamuğu ve Yeni Zelanda yününden üretilen ve iki uçakta, Mashad, İran'dan gelen dünyanın en büyük başörtülü halısı. Ayrıntılı arabesk motifleri ile madalyon tasarımı iki yıl tamamlamak için 1200 ustalar aldı, bunların yarısı, bir pamuk temel üzerinde 5700 metre kare yün iplik el düğümlemek için harcanan. Bu 2.268 milyar knot olarak çevirir!

  Ziyaretçiler namaz vakitleri dışında camiye girebilirler. 45 dakikalık ücretsiz rehberli tur (İngilizce ve Arapça), iç mekanın stilistik özelliklerine dikkat çekerken, İslam dininin bazı temellerini açıklamaya yardımcı olur (aksi takdirde kapsamlı dilde 11 dilde sesli turlar mevcuttur). Her gün değişen namaz vakitleri için web sitesini kontrol edin. Cami görgü kuralları, tüm ziyaretçilerin uzun, gevşek, ayak bileği uzunluğunda pantolon veya etekler, uzun kollu ve kadınlar için başörtüsü takmalarını gerektirir. Uygun şekilde giyilmeyenlerin , kapüşonlu abayas ve kandouraların ücretsiz olarak ödünç alınabileceği güvenlikli bir odaya girmeleri istenir .

  Şeyh Zayed'in türbesi cami girişine yaklaşmakta olup, sadece oturma başkanlarının girmesine izin verilmektedir. Dualar, bir saat süren 7/24 vardiyalar halinde devamlı olarak burada bulunan katılımcılar tarafından okunmaktadır (döngülerin tamamlanması 1 ila iki gün sürer). Türbenin fotoğraflarına izin verilmezken, ziyaretçiler caminin diğer bölümlerini fotoğraflamakta serbesttirler, ancak namaz kılanlara karşı duyarlılık gösterilmelidir. Kuzey girişinde yeni bir kahvehane ve Etihad Modern Sanat Galerisi dükkanı var ve çok daha büyük bir ziyaretçi merkezi (maalesef perakende satış), araştırma aşamasında inşaat halindeydi.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Blogger ile Paylaş