1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Sit Alanı Neye Denir

'Definecilik Nedir - Bilinmesi Gerekenler' forumunda Definebilimi.com tarafından 26 Mayıs 2018 tarihinde açılan konu

 1. Definebilimi.com

  Definebilimi.com DEFİNE BİLİMİ Site Yetkilisi

  sit alanı nedir nereye denilir
  Sit Alan, Doğal Değerlerin Korunması, Sonraki Kuşaklara Olduğu Gibi Aktarılması Amacı Ile Ülkemizde Yer Alan Tarihi Ve Güzelliklere Sahip Ender Bulunan Alanlar Olarak Ifade Ediliyor.Bazen Hiç Bilyorsunuz Tapulu Arziniz Sit Alanı Olmuş.
  Bir Arsanın Sit Alanı Olup Olmadığı Nasıl Sorgulanır

  Tarih Öncesinden Günümüze Kadar Gelen Çeşitli Medeniyetlerin Ürünü Olup, Yaşadıkları Devirlerin Sosyal, Ekonomik, Mimari Ve Benzeri Özelliklerini Yansıtan Kent Ve Kent Kalıntıları, Kültür Varlıklarının Yoğun Olarak Bulunduğu Sosyal Yaşama Konu Olmuş Veya Önemli Tarihi Hadiselerin Cereyan Ettiği Yerler Ve Tespiti Yapılmış Tabiat Özellikleri Ile Korunması Gerekli Alanlar Sit Alanı Olarak Karşımıza Çıkıyor.

  Sit Alanları Özelliklerine Göre Çeşitlere Ve Derecelere Ayrılıyor. Bunlar; Tarihi Sit, Kentsel Sit, Arkeolojik Sit Ve Doğal Sit.

  Tarihi Sit: İnsanlık Tarihi, Milli Tarihimiz Veya Askeri Harp Tarihi Açısından Çok Önemli Tarihi Olayların Cereyan Ettiği Ve Bu Sebeple Korunması Gerekli Yerler Oluyor.

  Kentsel Sit: Mimari, Mahalli, Tarihsel, Estetik Ve Sanat Özelliği Bulunan Ve Bir Arada Bulunmaları Ve Bir Bütün Olarak O Yerleşmenin Ait Oldukları Dönemin Yaşam Biçimini Gelecek Nesillere Aktarmaları Sebebiyle Teker Teker Taşıdıkları Kıymetten Daha Fazla Kıymeti Olan, Kültürel Ve Tabii Çevre Elemanlarının (Yapılar, Bahçeler, Bitki Örtüleri, Yerleşim Dokuları, Duvarlar, Sokak Ve Meydanlar, V.b.) Birlikte Bulundukları Alanlara Deniyor.

  Arkeolojik Sit: İnsanlığın Varoluşundan Günümüze Kadar Ulaşan Eski Uygarlıkların Yer Altında, Yer Üstünde Ve Su Altındaki Ürünlerini, Yaşadıkları Devirlerin Sosyal, Ekonomik Ve Kültürel Özelliklerini Yansıtan Her Türlü Kültür Varlığının Yer Aldığı Yerleşmeler Ve Alanları Oluyor.

  Peki, Bir Arsanın Sit Alanı Olup Olmadığı Nasıl Sorgulanır? Sit Alanı Sorgulama Işlemi Nereden Ve Nasıl Yapılır?

  Bir Alanın Sit Alanı Olup Olmadığının Öğrenilebilmesi Için; Yapının Varsa Pafta, Ada, Parsel Bilgileriyle Birlikte Adres Bilgileri Belirtilerek Ilgili Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne Başvurulması Gerekiyor.
  NOT.BU İŞALEMİ YAPMAK İÇİN UZMAN KİŞİLERDEN YARDIM ALINIZ https://defineisaretlerim.net/tum-define-isaretleri/
   
  Son düzenleme: 15 Eylül 2018

Bu Sayfayı Paylaş

Blogger ile Paylaş
define isaretleri