1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

yarasa kanadı

'Define Sohbeti' forumunda suna tarafından 20 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

 1. suna

  suna Well-Known Member Super moderator

  yarasa kanadı -yarasa gübresi ne işe yarar
  Yarasa kanadı, kol ve parmak kemikleri arasına gerilmiş bir deriden meydana gelir. Kuş kanadı ise, kol boyunca yanyana dizilmiş tüylerden oluşmuştur. Bu yapılar temelde farklıdır. Bu farklılık da, yarasa ve kuşun, kanatları olan ortak bir atadan gelmediğine işaret etmektedir. Aşağıda, pek çok diğer karakterin de göz önünde bulundurulmasıyla hazırlanmış olan soyoluş bu fikri örneklendiriyor.
  Mantık olarak yarasaların uçma kabiliyeti olmaması gerekir. Aslında yarasalar uçan fareler gibidir, ama her şeye rağmen havada süzülerek, gizemlerini koruyorlardı. Brown üniversitesi’ den araştırmacılar sonunda bu gizemi açıklayabildiler.
  Bununla birlikte, tüm karakterler kökendeş değildir. Örneğin fareler ve timsahların kanatları yokken hem kuşların hem de yarasaların kanatları vardır. Peki bu durum, kuşlar ve yarasaların, fareler ve timsahlara göre birbirleriyle daha yakın akraba olduğunu mu gösterir? Hayır. Kuşların ve yarasaların kanatlarını daha yakından incelediğimizde, görürüz ki bu organların aralarında önemli bazı temel farklılıklar var.
  Buradaki ilginç bir nokta şu: kuş ve yarasa kanatları, uçmayı sağlamaları açısından görevdeş olsalar da, ön kol olmaları açısından kökendeşler. Kuşlar ve yarasalar kanatlarını, kanadı olan ortak bir atadan almamışlardır. Fakat aynı zamanda ikisi de kanatlarını oluşturan ön üyelerini (kollarını), ön üyeleri olan ortak bir atadan almışlardır.
  Kenneth breuer ve sharon swartz yarasaların kanadını biyolojik bir kopyasını üreterek, yarasanın mimiklerini mükemmel bir şekilde kopyalamayı başardılar. Robotik yarasa kanadı geliştirilerek ve ayarlanarak her bir kasın ve bağ dokunun nasıl çalıştığı öğrenildi. Kanatlar sadece uçmayı sağlamıyor aynı zamanda hayvanın inanılmaz kanat çırpmasını dengeliyordu. Robotun parçaları 3-d yazıcıda özenle çıkarılarak üretildi. Üretilen süper elastik doku 4 kat genleşebiliyor. Plastik kemikler ve eklemler yapılarak , servo motorlarla yarasanın kanadının bir kopyası üretilebildi. Kanatın bu modeli sayesinde araştırmacılar yarasaların nasıl uçtuğuna dair pek çok şey öğrendiklerini belirtiyorlar. Başlangıç niteliğindeki bu araştırma sayesinde daha verimli hafif uçaklar ya da mevcut uçaklara aerodinamik iyileştirmeler yapılabilir. Ayrıca araştırmacı gelecekte daha detaylı sonuçlar vererek , pek çok yeni teknolojiye kucak açabilir.
  gelelim yarasa gübresine yarasa gübresi ne işe yarar?
  Yarasa gübresi : gözleri görmeyen milyonlarca yarasanın mucizevi bir şekilde gece karanlığında böcekleri avlayarak 5 de 1 ini kendi bünyesi için kullanıp kalanını fermente için en uygun ortam olan yuvalandıkları mağaralarda biriktirmesi sonucu oluşan, içerisinde bütün elementleri ve izelementlerin tamamını beher miktarda barındıran,organik madde ve humik fulvik asit oranı yüksek, doğal fosforun hammaddesi olarak kabul gören, doğal kalsiyum ve protein kaynağı, toprak için faydalı bakteriler ve mantarlar içeren, verim ve lezzet arttırıcı aktivatör işlevi gören böcek özütü olduğu için hiç bir laboratuvarın yapamayacağı organik bitki besini ve toprak düzenleyicisidir.
  Yarasa gübresi̇ni̇n başlica faydalari ve özelli̇kleri̇
  Organik yarasa gübresi doğal ortamdan alınmış yarasa dışkısının son derece teknolojik kontrollü işlenmesi ile elde edilir.

  1azot fosfor ve potasyum içerir organik fosforun hammaddesidir.
  2, organik madde oranı yüksektir.
  3, tuzluluğa neden olmaz.
  4, i̇çerdiği oranlarla ürünlerde sağlıklı, doğal ve hızlı bir büyüme sağlar, lezzet ve aroma verir.

  5, kokusuzdur, çevreyi kirletmez.

  6, i̇çeriğinde bulunan doğal kalsiyum sayesinde ürünün raf ömrünü arttırır.

  7, kullanımı kolaydır.
  8, su ile karıştırılabilir ve toprağa nüfuzunu kolayca sağlanabilir.
  9, toprağın su tutma kapasitesini yükseltir.
  10, toprağı havalandırır.
  11, uzun süre etkisini korur.
  12, kuru şartlarda uzun süre depolanabilir.
  13, ph'ı düzenler. Bitkinin direncini arttırır hastalanmasını önler.
  14, dünyada çok az bulunan organik gübrelerin başında gelir.
  15,hazır besin olduğundan bitki tarafından hızla alınabilir.


  Kullanim alanlari nelerdi̇r

  1- toprağın hazırlık aşamasında,
  2- kök gübresi olarak,
  3- seralarda,
  4- sebze ve meyve üretiminde,
  5- bahçe ve tarlalarda,
  6- bağlarda,
  7- park bahçe ve meydanlara dikilen bitkilerde,
  8- çimlendirmede ve çevre düzenlemelerinde,
  9- çay üretiminde,
  10- kültür mantarı üretiminde,
  11- fındık üretiminde,
  12- süs bitkileri ve saksı çiçeklerinde

   

Bu Sayfayı Paylaş

Blogger ile Paylaş
define isaretleri