1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.

Zerdüşt Hakkında bilgi

'İslam Tarihi' forumunda osman tarafından 23 Mayıs 2018 tarihinde açılan konu

 1. osman

  osman Well-Known Member

  Katılım:
  30 Ocak 2018
  Mesaj:
  126
  Alınan Beğeniler:
  43
  Ödül Puanları:
  28
  Zerdüşt Hakkında bilgi
  Zartosht-706x1024.jpg

  Zerdüşt Hakkında bilgi
  Avesta’nın Ilkyazı Dili Pehlevice’den Hareketle Zerdüşt’ün, M.ö. 551–479 Yılları Arasında Yaşadığı Ve Doğu İran(Arya) Kabilelerinden Birine Mensup Olduğu Ve Bugünkü İran’ın Doğu Ya Da Kuzey Doğusundaki Harezm Ile Belh Yakınlarında Doğduğu Tahmin Edenler De Bulunmaktadır. Haşim Razi Ise, Taberi’den Naklen, Onun Filistin Asıllı Olduğunu, Daha Sonra Belh Yakınlarında Bir Yere Yerleştiğini Ileri Sürmektedir . Hatta Haşim Razi, Onun Doğumu Ile Ilgili Olarak Detay Derecesinde Şu Bilgileri Aktarmaktadır: “zerdüştilere Göre O Birinci Ayın Altısında ( İran Güneş Takviminin 1. Ayı 21 Mart – 20 Nisan ) Doğmuştur. Zerdüşt’ün Doğumuyla Ilgili Şöyle Bir Öyküden Söz Edilmektedir. O, Gülerek Dünyaya Gelmiş Ve Bu Gülüşü Herkesi Hayrete Düşürmüştür. Zerdüşt’ün Gülerek Dünyaya Gelmesi Pek Çok Şaire Ilham Kaynağı Olmuştur. Örneğin Onun Için Yazılan Şiirlerden Birinde Şöyle Denmektedir :

  O Zaman Ki Sabah Güneşi Yüzünü Gösterdi
  Güzel Yüzlü Zerdüşt Annesinden Doğdu
  Annesinden Ayrıldığı An Gülmeye Başladı
  Onun Gülüşü Ile Her Taraf Aydınlandı
  Babası Hayretler Içinde Kaldı
  Onun O Güzel Gülüşünden
  Babası, Içinden: Bu Tanrının Sevdiği Kuludur
  Çünkü Herkes Ağlamalarla Dünya Ya Gelir”.

  Zerdüşt’ün Yaşadığı Dönemle Ilgili Tarihi Malumatın, Bazıları Biri Birleriyle Çelişmekle Birlikte, Yunan Tarihçilerinin Eserlerinde Konu Ile Ilgili Bilgileri Bulmak Mümkündür. Yunanlı Yazar Xantus ( M.ö.450–500 ) Zerdüşt’ün Yaşadığı Dönemin Hişaryar Şah’ın M.ö.480 Yılında Yunanistan Üzerine Yaptığı Baskından 6000 Yıl Önce Yaşadığını Belirtmektedir. Eflatun’un( M.ö.427–347) “ Alkibiades ” Isimli Eserindeki Notları Inceleyen Öğrencileri, Zerdüşt’ün Eflatun”un Ölümünden 6000 Yıl Önce Yaşadığını Nakletmektedir. Ağırlıklı Olarak Yunanlı Bilim Adamlarına Ait Olan Zerdüşt Ile Ilgili Bu Ileri Tarihli Bilgiler Başka Bilim Adamları Tarafından Da Desteklenmektedir. Alman Bilim Adamı Baron- Bunsen “ Tarihte Mısırın Yeri ” Isimli Eserinde, Zerdüşt’ün Yaşadığı Dönemin, İsa’nın Doğumundan 6500 Yıl Önce Olduğunu Ifade Etmektedir. Hint Kökenli Kaynaklarda Zerdüşt’ün İsa’ya Daha Yakın Dönemlerde Yaşadığı Yönünde Bilgiler Bulunmaktadır. Nitekim Bunlardan Bazılarında Onun M.ö. 2000 Yılında Doğduğu Ve Veda’larda Adının Garadashti Olarak Verildiği Söylenmektedir. Dolayısıyla Zerdüşt’ün Doğum Tarihi Üzerinde Her Kültür Ve Yöreye Göre Farklı Bilgilere Rastlamak Mümkün Olmakta Ve Bunlar Arasında Her Hangi Tercih Yapmak Zorlaşmaktadır. Avesta’da Bu Konuda Bilgi Bulunmaması Dolayısıyla Belirtilen Abartılı Tarihleri Kuşkuyla Karşılamak Ve Verilen Tarihlere Ihtiyatla Yaklaşmak Gerekmektedir. Bu Fikir Ve Görüşlerin Farklı Zaman Dilimlerinde Ve Farklı Mekânlarda, Çeşitli Şekilde Doğması Ve Yayılması Neticesinde Farklı Görüşler Ortaya Çıkmaktadır. Yukarıda Verilen Bu Bilgilerin, Kaynaklarda Nakledilen Bazı Bilgiler Karşısında Mitolojik Bir Karakter Arz Ettiği Görünmekte Ve Çok Da Inandırıcı Bulunmamaktadır.

  Büyük Ilim Adamı Ebu Reyhan El-biruni, Zerdüşt Hakkında Yazdığı Bir Eserinde, Onun Büyük İskender’den 258 Yıl Önce Yaşadığını Belirtmektedir . Bu Durumda Zerdüşt’ün Milattan Önce 660 Ile 583 Yılları Arasında Yaşadığı Tahmin Edilmektedir. Fakat Bu Konularda Araştırmalarda Bulunan Bilim Adamları, Zerdüşt’ün Yaşadığı Dönem Ile Ilgili Bilgileri Ihtiyatla Karşılamakta, Gata’ların Metin Araştırmalarından Elde Edilen Sonuçları Baz Alarak, Onun Yaşadığı Dönemin Milattan Önce 1080’lere Kadar Inebileceğini Iddia Etmektedirler. Annemarıe Schımmel, İsveç Asıllı Müsteşrik H. S. Nyberg’in Verdiği Bilgilere De Dayanarak Zerdüşt’ün Yaşadığı Dönem Ve Coğrafya Ile Ilgili Olarak Şu Bilgileri Nakletmektedir :

  “zerdüşt’ün Faaliyetlerinin Ne Zaman Vuku Bulduğunu Kesin Olarak Tespit Etmek Mümkün Değildir. Bazı Kayıtlardan Kendisinin M.ö. 6.asırdan Önce Ortaya Çıktığı Anlaşılabilir, Bazıları Da Onun M.ö. 560 Senesinde Doğduğunu Belirtmektedir. Onun Dünyaya Geldiği Yer Harezm Ve Maveraünnehir Yakınlarında Hayvan Yetiştiren Bir Kabilenin Yaşadığı Topraklardır. Oraya Akın Eden, Memleketinin Yakınlarında Yayılmış Olan Mitra Dinine Mensup Olanlarla Münakaşalarda Bulunmasından Dolayı Zerdüşt’ün Sirderya Dolaylarında Oturan Bir Aşiretin Ülkesine Gidip Orada Dava Ve Dini Telkinlerini Yaydığı Ve Oranın Hükümdarı Viştaspa’nın Kendisinden Etkilendiği Muhtemeldir.”

  H . Gazi Yurdaydın Ve Mehmet Dağ’ın Birlikte Yazdıkları Dinler Tarihi Kitabında Zerdüşt’ün, Kudüs Krallığının Sona Erdirilerek Yahudilerin Sürgüne Gönderildiği Sırada Otuz Yaşlarında İran’da Dini Tebliğ Faaliyetlerinde Bulunan Bir Peygamber Olduğundan Söz Edilmektedir. Yahudilerin Babil Sürgününün M.ö. 586 Yılında Olduğu Düşünüldüğünde , Zerdüşt’ün M.ö. Vi. Asırda Yaşadığı Yönünde Ortak Bir Kanaat Oluşmaktadır. Nitekim Onun Yaşadığı Dönemle Ilgili Verilen Bilgilerde Büyük İskender’den 258 Yıl Önce Yaşadığı Şeklindeki Iddialar Bu Görüşü Desteklemektedir . Zerdüştle Ilgili Ek1.de Verdiğimiz Resim Günümüzde İran’da Yaşamakta Olam Zerdüşt Tarafdarları Tarafından Tahmını Olarak Çizilmektedir. Zerdüşt’ün Dini Önderliği (Peygamberliği) Bu Konu Başlığını Belirlemede Ciddi Bir Güçlük Yaşanmaktadır. Zira Onun Hakkında Verilen Tarihi Ve Efsanevi Bilgileri, Günümüz Insanına Aktarırken Onun Tarihi Kimliğinde İslami Kavramları Kullanmanın Doğru Olmayacağı Muhakkaktır. Ancak Okuyucuya Onu Tanıtırken Bir Din Kurucusu Veya Peygamber Şeklinde Ifadesi, Karşılaşılan Güçlükleri Aşmak Ve Onun Zerdüştilikteki Konumunu, Tarihi Kimliğini Ve Bu Dinin Tarihi Süreçteki Değişimlerini Içermek Maksadına Yönelik Bir Açılım Sağlamak Için Olacaktır. Zerdüşt’le Ilgili Farsça Eserlerde Ondan Peygamber Unvanıyla Bahsedilmektedir. Nitekim Zerdüşt’ün Hayatı Boyunca Çeşitli Tehdit Ve Tehlikelerden Bir Peygamber Gibi Korunduğuna Ve Bu Konuda Meleklerin Kendisine Yardımcı Olduğuna Inanılmaktadır. İslami Kaynakların Verdiği Bilgilere Göre, Ona Sonradan Mecusiler Tarafından Bustah Adı Verilen Zemzem Isimli Bir Kitap Verildiği Ve Bu Kitapta Altmış Harfin Kullanıldığı Ifade Edilmektedir. Benzerini Insanların Meydana Getirmesinin Mümkün Olamayacağına Inanılan Bu Kitabın On Iki Ciltten Oluştuğu; Mükâfat Ve Cezaları, Emir Ve Yasakları, Ibadet Ve Uyulması Gereken Dini Kuralları Içerdiği Belirtilmektedir. İranlı Yöneticilerin, Zerdüşt Döneminden Sonra, Yunanlı İskender Zamanında, Bu Kitabın Bazı Kısımlarının Yakıldığı Tarihe Kadar, Onunla Amel Ettiklerine Dikkat Çekilmektedir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Eylül 2018
 2. osman

  osman Well-Known Member

  Katılım:
  30 Ocak 2018
  Mesaj:
  126
  Alınan Beğeniler:
  43
  Ödül Puanları:
  28
  Hayat Hikâyesinde Kısaca Söz Edildiği Gibi Zerdüşt’ün Hayatında Yirmi Yaş Bir Dönüm Noktası Olarak Kabul Edilmektedir. O, Bu Dönemde Ailesine Ters Düşmüş Ve Anne-babasından Ayrılarak Evini Terk Etmiştir. Başka Bir Anlatıma Göre De O, Ilk Vahyi Aldıktan Sonra Ailesinden Ayrılmak Zorunda Kalmıştır. Rivayetlere Göre Zerdüşt, Tek Başına Sık Sık, Daiti Irmağı Kenarına Giderek Orada Dua Etmiş, Orada Tanrı, Âlem Ve Yaratılmışlar Üzerinde Tefekküre Dalmıştır. Zerdüşt, Otuz Veya Kırk Yaşlarında Iken Yine Daiti Irmağı Kenarında Böyle Bir Tefekkür, Inziva Ve Ibadet Esnasında, Vohu Manah Isimli Bir Melek, Tanrı Ahura Mazda’nın Mesajını Getirmiştir. Kendi Ifadesine Göre; O Sadece Meleği Görmekle Kalmamış, Aynı Zamanda Onun Öğrettiklerini De Öğrenmiştir. Böylece O, Kendisinin Ahura Mazda Tarafından, Dini Vazetmek Için Görevlendirildiğine Inanmıştır. Zerdüşti Gelenek Zerdüşt’ün Misyonunun Otuz Yaşında Başladığını Kabul Eder. İlk Vahiy De Bu Sırada Gelmiştir . Günay Tümer Ve Abdurrahman Küçük’ün Ortaklaşa Yazdıkları Dinler Tarihi Kitabından Zerdüşt’ün Peygamberliği Ile Ilgili Olarak Şu Bilgiler Verilmektedir:

  “otuz Yaşında Ona Peygamberlik Verilmiştir. Taraftarlarıyla Aivitak Suyu Kenarında Halvete Çekilmiştir. Halvete Çekilişinin Kırk Beşinci Gününde, Ürdi Behişt Ayında, Bir Gece Sabaha Karşı ‘miraca’ Çıkmış Ve Ruhani Yükselmenin Sonuna Varmıştır. Vohumenah (Behmen) Denilen Melek Gelmiş, Ona Her Şeyden Elini Çekmesini Tembih Etmiş Ve Onu Cennete Götürmüştür. Orada Ona, Feriştehler (Melekler) Hürmet Etmiştir. Zerdüşt, Sonra Tanrı Ahura Mazda’nın Huzuruna Çıkmış Ve “hayır Dini”nin Hükümlerini Öğrenmiştir. Tanrı Ona Yıldızların Ve Gezegenlerin Hareketinden Haber Vermiş, Cennet Ve Cehennemi Göstermiş, Her Şeyin Ilmini Öğretmiştir. Melekler Sonra Zerdüşt’ün Göğsünü Yarmış Ve Içindekileri Çıkarıp Temizlemiş Ve Yerine Koymuştur. Bundan Sonra Ahura Mazda Onu, Insanları Hayır Dini’ne Davet Etmekle Görevlendirmiştir. Zerdüşt, Miraç Yolculuğundan Sonra Maddi Aleme, Kendisine Verilen Kutsal Kitap Avesta Ile Dönmüş Ve Getirdiklerini Tebliğe Başlamıştır.”

  Vohu Manah Isimli Melek Ile Zerdüşt’ün Ilişkisini Bundan Sonra Ömrünün Sonuna Kadar Devam Etmiştir. İran Kaynaklarına Göre De, Zerdüşt’e Bu Bölgede Kutsal Kitap Avesta Verilmiş Ve O, Insanlara Tanrı Ahura Mazda’nın Emirlerini Tebliğ Etmiştir. Zerdüşt, Ahura Mazda Tarafından Seçildiğini Insanlara Açıkladığında, Her Peygamber Veya Din Önderinin Hayatında Olduğu Gibi, O Dönemin Prensleri, Din Adamları, Ona Karşı Gelmişler Ve Ülkeyi Terk Etmesini Istemişlerdir. Zerdüşt, Bu Konuyla Ilgili Şikâyetlerini Ahura Mazda’ya Şu Cümlelerle Anlatmaktadır:

  “ey Ahura Mazda Hangi Toprağa Yüz Süreyim, Nereye Gidip Sığınayım? Şeref Sahibi Önder Kişiler Benden Uzaklaşıyor. Yalan Söyleyen Hükümdarlar Gibi Değilim, Seni Nasıl Mutlu Ederim? … Onun Imanı Galip Geldiğinden, Aniden Onun Üzerine Ümit Verici, Destekleyen Bir Işık Yansıdı. Evet, Dua Olarak, Her Zaman Sadece Sana Dua Edeceğim Ey Tanrı.”

  O, Bu Görevinin Ilk Yıllarında Kendini Oldukça Başarısız Hissetmiştir. Buna Rağmen Zerdüşt, Önüne Çıkan Hiçbir Engele Bakmadan Tebliğine Devam Etmiştir. Ancak Aradan On Yıl Geçmesine Rağmen Kendi Yakın Akrabalarından Birkaç Kişi Dışında, Onun Peygamberliğini Ve Düşüncelerini Kabul Eden Kimse Çıkmamıştır. O Bu Konuyla Ilgili Üzüntüsünü Şu Cümlelerle Ifade Etmektedir:

  “ey Mazda, Ne Zaman Insanlar Aydınlığı Görecek Doğruluk Kapısına Koşacaklar? Ne Zaman Hikmetli Sözlerinle Murada Erdirirsin Onları? Ne Zaman Temiz Huylu Kimseler Yardıma Koşar? Umutluyum, Sevinç Ve Sabırla Beklerim Bana Nasip Edeceğini.”

  “ Ey Ahura Mazda Bu Kişiler Nasıl Güç Sahibi Olabildiler, Nasıl Böyle Her Şeyi Kendileri Için Düşünüp Nefreti Yaydılar. Kurtuluşa, Doğru Yola Ulaşacakları Yolu Neden Seçmezler?”

  Zerdüşt, Uzun Yıllar Insanları Içine Düştükleri Bataklıktan Kurtarma Mücadelesinden Sonuç Alamadığı Bir Sırada, O Dönemin Kralı Olan Veştasip’in (Vistasp) Yanına Giderek Usul, Inanç Ve Düşüncesini Ona Açıklar. Zerdüşt’ün Anlattıkları Kral Veştasip’in Hoşuna Gider. Fakat O, Zerdüşt’ün Telkinlerini Kabul Etmeden Önce, Saraydaki Din Ve Bilim Adamlarıyla Konuşacağını, Onların Görüşleri Doğrultusunda, Kedisinin Getirdiği Dini Kabul Edebileceğini Ifade Eder. Bu Olaydan Sonra Kral Veştasip, Ülkesindeki Din Ve Bilim Adamlarını Sarayında Toplamış Ve Zerdüşt’ü De Davet Ederek, Getirdiği Yeni Dini Onlara Anlatmasını Söylemiştir. Onlar Zerdüşt’ü Dinledikten Sonra, Tanrı’nın Birliğine Inanmaya Başlamış Ve Böylece Doğru Dddiçinde Yaşadığı Topluma Yaymaya Başlamıştır . Toplumu, Içinde Bulundukları Zevk-ü Sefadan Ve Boş Yere Kurban Kesme Geleneğinden Vazgeçirmeyi Başarmıştır.zerdüştiliğin Ahura Mazda’dan Sonra Gelen Ikinci Isim Zerdüşt’tür. Avesta’da Zarathushtra Spitama, Bazı Yerlerde De Sadece Spitama Olarak Geçmektedir. Ancak Bu Son Ismin, Zerdüşt’ün Soy Ismi Olduğu Da Ifade Edilmektedir. Zarathushtra Ismi, Zamanla Günümüz Farsça’sında Zerdüşt Şekline Dönüşmüştür. Dünya Literatüründe Latince Zoraastre Olarak Ifade Edilen Bu Ismin Aslının Yunanca’dan Geçtiği Ifade Edilmektedir.
   
 3. osman

  osman Well-Known Member

  Katılım:
  30 Ocak 2018
  Mesaj:
  126
  Alınan Beğeniler:
  43
  Ödül Puanları:
  28
  İran’da Çok Tanrılı Bir Dini Hayat Vardı. Zerdüşt, Tektanrıya Inanan Bir Dinin Elçisi Olarak Eski İran’a “tevhid Inancı” Getirmiştir. O, Tanrı Ahura Mazda’ya Ibadeti, Meleklere Saygıyı, Şeytanlar Gibi Kötü Güçlere Laneti Ve Iyilikte Yarışı Öğretisinin Temeli Yapmıştır. Zerdüştiliğe Göre Ahura Mazda, Alemin Tanrısıdır. Alemin Gayesi; Yalanın, Kötülüğün Hakikat Tarafından Yenilmesidir. Alemdeki Maddi Ve Manevi Nizamı Yaratan, Tabiat Kanunlarını Koyan Ahura Mazda’dır. Ahura Mazda Nurun Ve Karanlığın Yaratıcısı Olup Onun Eşi Ve Benzeri Yoktur. Mazdaizim Olarak Ta Bilinen Zerdüştilik Bu Ismi Tek Tanrı Ahora Mazda’da Alır. Zerdüşt, İran Dinleri Üzerinde Önemli Bir Etki Bırakmıştır. Tek Tanrılı Bir Inanç Telkin Ettiği Için Onu Bir Peygamber Olarak Kabul Edenler Bulunduğu Gibi, Ona Bir Hâkim Veya Şaman Olarak Bakanlar Da Olmuştur. A. Schimmel, Zerdüştilik Ile Ilgili Bilgi Verirken Bunun Bölge Kültürlerinden Ve Yakın Çevrede Bulunan Dini Inanış Ve Uygulamalardan Etkilendiğini, Bu Arada İran’ın Eski Dini Inanışlarından Bazı Alıntılarda Bulunduğunu, Ancak Bunların Hepsini Bir Sistem Içerisinde Bütünleştirdiğini Ifade Etmektedir. Schimmel’e Göre Zerdüştilik, Zerdüşt’ün Ölümünden Sonra, Önce Yakın Çevrede, Sonra Da Batı’da Yani İran’da Yayılmış Ve Buranın Resmi Dini Haline Gelmiştir. Zerdüşt’ün Ölümünden Sonra Insanlar, Zamanla, Onun Karşı Çıktığı Mitra, Anahita Gibi Tanrılara Tekrar Tapınmaya Başlamışlardır. Zerdüşt’ten Sonra Çok Tanrılı Inançlar Yayılmışsa Da Ona Nispet Edilen Kutsal Gata’lar, İran ‘da Etkisini Sürdürmüştür. Zerdüşt Ve Onun Temsil Ettiği Din Ile Ilgili Olarak (Zerdüştilik) Batı’da Ilk Kez, 1700 Yılında İngiliz Bilim Adamı Tomas Hyde Tarafından “eski İran Dinleri” Adıyla Yayımlanan Eserde Bilgiler Yer Almıştır. Onun Verdiği Bilgilerden Zerdüşt’ün Taraftarlarının, Halen İran Ve Hindistan’da Yaşamakta Oldukları Öğrenilmiş Ve Bu Din Mensuplarının Varlığından Dünya Haberdar Olmuştur. Zerdüşt Bir Tür Ahiret Hayatının Varlığını, Insanın Bu Dünyada Yaptıklarından Ölüm Ötesinde Sorgulanacağını Ve Sırat Köprüsüne Benzer Bir Köprüden, Söz Ederek Kötülük Edenlerin Cezalandırılacağını Belirtmiştir.

  Tomas Hyde’nin Eserinden Yetmiş Yıl Sonra, Fransız Tarihçi Anquetil Duperron Tarafından Avesta’nın, Zent Avesta Ismiyle Fransızca Çevirisi Yapılmıştır. Bu Eserlerin Ortaya Çıkmasından Sonra, Zerdüşt Ve Zerdüştiliğe Dünya Bilim Çevrelerinde Ilgi Artmış 19. Yüzyılın Başlarında Avrupalı Tarihçi Geldner Tarafından Zerdüşt’ün Hayatı Hakkında Üç Ciltlik Bir Eser Yazılmıştır. Avrupa’dan Sonra Amerika Ve Asya’da Da Bilimsel Anlamda Avesta’yı Inceleme/araştırma Çalışmaları Başlamıştır. Bu Konuyla Ilgili Araştırmalar Batı Ve Doğu’da Halen Devam Etmektedir. Zerdüştiliğin Kutsal Kitabi Avesta’nın 3. Bölümü Olan Yeşdler De Bu Dini Kabul Ve Takipçilerine Şöyle Dinilmektedir. “ O Kimse Ki Dini Düşündü, Din Için Konuştu, Din Yolunda Yürüdü, Öyle Ki O Bütün Dünya Ya Doğruluk Ta En Doğru, Padişahlıkta En Iyi Hükümdar, Ululukta En Ulu, Başarıda En Başarılıdır”. Zerdüşt, Bazı Çevrelerce Ortaya Koyduğu Idini Inanış Ve Uygulamalar Yönünden Bir Reformcu Olarak Da Kabul Edilmiştir. Bu Açıdan Bakıldığında, Onun Reformunu Belli Bir Zaman Dilimine Yerleştirmek Oldukça Zor Görünmektedir. Zira Zerdüşt’ün Esas Mesajı, Daha Önceki Dinsel Tecrübeyle Birçok Yönden Çelişmekte Ve Farklılıklar Içermektedir. Zerdüşt, Kanlı Kurbanları Ve Panteonun Toptan Bir Değişimini Öneren Çok Tanrı Uygulamasını Reddederek Düalist Karakterli Bazı Yeni Ilkeler Getirmiştir. Bu Yeni Dininin Zaman Içerisindeki Gelişimi, Daha Sonra Onun Adıyla Özdeşleşerek Zerdüştilik Adını Almıştır. Benzer Düşüncelere Farklı Bir Katkı Sağlayan Schimmel, Onun Din Tarihinde O Zamana Kadar Hakim Olan Tasavvurlara Son Derece Önemli Bir Unsur Kattığını Ifade Ederek, Bu Katkının Dünyanın Sonu, Bir Tür Kıyametin Kopması Olduğunu Belirtmiştir.
   
  Definebilimi.com bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.